Dyskryminacja religijna 1/3 ludności świata

Jedna trzecia ludzkości nie może korzystać z wolności religijnej - wynika z najnowszego opracowania specjalistycznego instytutu "Pew Research Center's Forum on Religion and Public Life" w Stanach Zjednoczonych.

 

Z badań dotyczących lat 2006-2009 wynika, że 2,2 miliarda, czyli 32 procent napotyka trudności w praktykowaniu swej wiary. W raporcie zwrócono uwagę na skłonność rządów do stosowania coraz bardziej restrykcyjnych norm oraz nasilanie przemocy i wrogości wobec ludzi wierzących, nade wszystko chrześcijan. Sytuacja poprawiła się dla jednego procenta ludności świata.


Brak tolerancji jest najbardziej dokuczliwy na Bliskim Wschodzie i w Europie,
stwierdza opracowanie. Zauważa, że choć na Bliskim Wschodzie mieszkają przede wszystkim muzułmanie, to jest wśród nich najwięcej wrogich sobie grup. Również chrześcijanie i żydzi w tym regionie są często dyskryminowani.

 

Pięć spośród 10 państw, w których amerykańscy naukowcy stwierdzili wrogość wobec wyznawców określonych wspólnot religijnych, leży w Europie. Są to: Bułgaria, Dania, Rosja, Szwecja i Wlk. Brytania. Wśród 25 najbardziej zaludnionych krajów świata znaczną dyskryminację społeczną, lub ataki na "innowierców" zdarzają się najczęściej w Chinach, Nigerii, Rosji, Tajlandii, Wlk. Brytanii i Wietnamie. Największe ograniczenia wolności religijnej przez państwo zanotowano, według "Pew Research Center", w Egipcie i Francji.

 

Jak zauważył w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego przedstawiciel OBWE ds. walki z rasizmem, ksenofobią i dyskryminacją, włoski socjolog, Massimo Introvigne dane te nie są żadnym zaskoczeniem i potwierdzają informacje z innych źródeł, w tym i tę, że trzy czwarte ofiar śmiertelnych prześladowań religijnych stanowią chrześcijanie, a za ich zgon odpowiadają reżimy totalitarne lub fundamentaliści innych religii. Natomiast w przypadku muzułmanów, są oni niekiedy mordowani - jak ma to miejsce na przykład w Indiach - przez fundamentalistów hinduistycznych: nade wszystko jednak padają ofiarą starć między sunnitami a szyitami - czyli w obrębie różnych odłamów islamu.

 

Odnosząc się do dyskryminacji w krajach Unii Europejskiej Introvigne zaznacza, że choć nie można ich traktować na równi morderstwami, to jednak również w tym przypadku trzeba wyrażać niepokój z powodu łamania praw człowieka do wolności religijnej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~katolik 20:15:35 | 2011-08-17
Wolność sumienia i wyznania to szaleństwo. Wszyscy katoliccy papieże potępiali wolność religijną, która Boga stawia na tej samej płaszczyźnie co diabła.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jak 19:46:57 | 2011-08-17
to? Dania, Szwecja, UK i Francja przecież epatują tolerancją, nieprawdaż?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook