Kraków: Msza za ludzi pracujących w telewizji

W Krakowie wierni będą w czwartek modlić się za ludzi pracujących w telewizji. Na 11 sierpnia przypada bowiem uroczystość św. Klary, która od ponad pół wieku jest patronką telewizji - poinformował PAP franciszkanin o. Jan Szewek.

 

O godz. 17 w kościele św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej 54 odbędzie się msza św. pod przewodnictwem kard. Franciszka Macharskiego.

 

- W 1958 r. papież Pius XII ogłosił św. Klarę +niebiańską przed Bogiem patronką telewizji+. Siostry klaryski, choć same nie oglądają telewizji, to jednak pamiętają w modlitwie o tych, którym patronuje założycielka ich zakonu - powiedział o. Szewek.

 

Jak podawał w XIII wieku pisarz i franciszkanin Tomasz z Celano w księgach zaliczanych do tzw. Źródeł Franciszkańskich, kiedy św. Klara na rok przed śmiercią leżała schorowana w łóżku i z tego powodu nie mogła uczestniczyć w pasterce, to w nadprzyrodzonej wizji - jakby na telebimie - zobaczyła zebranych ludzi w kościele św. Franciszka w Asyżu i w sposób duchowy uczestniczyła we mszy, widząc i słysząc wszystko, co tam się działo.

 

- Słyszała braci radośnie śpiewających psalmy, uważała na melodie kantorów, wreszcie słyszała granie instrumentów. Doznała jeszcze większego cudu, gdyż zobaczyła żłóbek Pański - cytuje franciszkanin relację Tomasza z Celano. W relacji zawarte też są słowa samej św. Klary, że słyszała "dosłownie całe nabożeństwo, jakie było odprawiane tej nocy w kościele św. Franciszka".

 

Jak poinformował o. Szewek, Kraków jest jedynym miastem w Polsce, w którym mieszkają siostry klaryski i znajdują się oddziały wszystkich największych stacji telewizyjnych. Msze za ludzi telewizji sprawowane są przy ul. Grodzkiej od roku 2005.

 

Klara z Asyżu, święta Kościoła katolickiego, urodziła się w 1193 lub 1194 roku, zmarła 11 sierpnia w 1253 roku. Była zakonnicą, duchową córką Franciszka z Asyżu, współzałożycielką wspólnoty klarysek. Jest patronką m.in. Asyżu i Florencji, zakonu klarysek i kapucynek, bieliźniarek, hafciarek i praczek oraz radia i telewizji.

 

Klaryski żyją w ścisłej klauzurze, w ubóstwie i pokucie oraz w adoracyjnym skupieniu. Utrzymują się z pracy przy naprawie i szyciu szat kościelnych oraz paramentów liturgicznych. Przyjmują też jałmużnę. W Krakowie siostry klaryski osiedliły się na stałe przy kościele św. Andrzeja ok. 1320 r. Obecnie mieszka tam ponad 30 zakonnic.  

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~mnJ+ 23:12:28 | 2011-08-10
 Klaryski z Grodzkiej są niesamowicie otwarte na człowieka, mimo klauzury :) Doświadczyłam od Nich wiele dobra :)

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?