Kolumbia: Krajowy Kongres Pojednania

Radio Watykańskie

Odszkodowania dla ofiar przemocy w Kolumbii i zwrot ziemi pozbawionym jej rolnikom znalazły się w centrum zainteresowania Krajowego Kongresu Pojednania, zorganizowanego przez Kościół już po raz piąty. Rozpoczynające się dziś trzydniowe spotkanie zgromadzi w stołecznej Bogocie uczestników z prawie wszystkich 76 kolumbijskich diecezji. Są wśród nich biskupi, ludzie kierujący diecezjalnymi Caritas i komisjami Iustitia et Pax, duszpasterze, osoby zakonne, seminarzyści, członkowie ruchów kościelnych, przedstawiciele innych wyznań. Zaproszono też reprezentantów instytucji świeckich, w tym organizacji zrzeszających ofiary przemocy, a również osobistości zagraniczne.

 

Kolumbijski Kongres Pojednania stawia w centrum człowieka. Dlatego odbywa się pod hasłem: "Jego godność, jego nadzieja, jego miejsce". Program obejmuje trzy tematy. Pierwszy dotyczy odszkodowań jako okazji do pojednania przez uznanie godności ofiar. Drugim jest sprawiedliwość okresu przemian jako droga do zapewnienia ofiarom przemocy w Kolumbii udziału w budowaniu trwałego pokoju. Wreszcie trzeci temat to zwrot ziemi jako istotny warunek, by przemiany społeczne doprowadziły do narodowego pojednania.

 

Krajowe Kongresy Pojednania odbywają się w Kolumbii począwszy od 2000 r. co dwa lub trzy lata. Organizuje je powołany do życia w 1977 r. przez kolumbijski episkopat Krajowy Sekretariat Duszpasterstwa Społecznego, należący do konfederacji katolickich organizacji charytatywnych Caritas Internationalis. Kongresy są jedną z form włączania się Kościoła w proces pojednania i pokoju w tym kraju tak dotkliwie dotkniętym przemocą ciągnącej się od dziesięcioleci wojny domowej wywołanej przez lewackich partyzantów. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~zorganizuj pokaz 07:24:44 | 2011-10-02
Film "Kolumbia - Świadectwo dla świata" jest wyjątkowym obrazem , który szczególnie teraz w tym okresie historii Polski może być dla nas bardzo ważny. My jako Naród stoimy właśnie przed ważnymi decyzjami tak politycznymi jak i społecznymi.

Dlatego zachęcamy każdego z Was drodzy przyjaciele do organizacji pokazu filmu w swojej parafii, wspólnocie czy gronie przyjaciół. Jest to dokument prawdziwie ukazujący owoce modlitwy za kraj , modlitwy o przemianę która także naszemu krajowi jest tak bardzo potrzebna... Wszędzie tam gdzie jestem zapraszany, pojawiam się bezpłatnie, przekazuje swoje doświadczenie pobytu w Kolumbii oraz dzielę się tym w jakich okolicznościach powstał ten film. Każde z dotychczasowych spotkań, pokazów było dla mnie ale tez dla uczestników wyjątkowych czasem. Okazją do rozmowy, podzielenia się swoimi opiniami ale też było okazją do podjęcia decyzji o podjęciu konkretnych działań które uważamy za słuszne i dobre.

Wszystkich zainteresowanych organizacją spotkania / pokazu proszę o wypełnienie tego krótkiego formularzu, a odpowiem natychmiast po otrzymaniu wiadomości.
Każdy kto zdecyduje się na przesłanie mi zaproszenia otrzyma materiały promocyjne pomocne w organizacji; plakaty, ulotki oraz wsparcie reklamą medialną.

http://www.charyzmatycy.pl/zorganizuj-pokaz.html

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Kolumbia świadectwo dla świata 07:09:40 | 2011-10-02
http://vimeo.com/21291253

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook