Przygotowania na przybycie pielgrzymów

Kilkadziesiąt pielgrzymek pieszych i kilkanaście rowerowych odprawia "rekolekcje w drodze", podążając na Jasną Górę na uroczystość Wniebowzięcia NMP. Najwięcej grup dotrze do Częstochowy od czwartku 11 sierpnia do wigilii uroczystości Wniebowzięcia NMP czyli do 14 sierpnia.

 

Do przyjęcia tej pierwszej, największej fali pielgrzymów od dawna przygotowują się zarówno miasto, jak i sanktuarium. Na jego terenie stanęły nawet dwa infomaty, dzięki którym pielgrzymi będą mogli skorzystać z internetu i znaleźć potrzebne informacje.


O. Sebastian Matecki, podprzeor klasztoru przypomniał, że najważniejszą płaszczyzną przygotowań jest sfera duchowa. - Przede wszystkim myślimy o tym, by każdy pielgrzym mógł tu doświadczyć działania łaski Bożej, temu służy konfesjonał. Jesteśmy świadomi, że większość pielgrzymów spowiada się w drodze, ale jednak są i tacy, którzy pragną wyspowiadać się tutaj - powiedział paulin.

 

Zakonnicy i zaproszeni kapłani służą w jasnogórskich konfesjonałach od godz. 6.00 do 21.00. Bramy sanktuarium otwarte są od świtu do późnej nocy, a w czasie gdy przed Cudownym Obrazem trwa czuwanie, w ogóle nie są zamykane. Do dyspozycji pielgrzymów są wszystkie punkty informacyjne, gastronomiczne oraz muzea.

 

Jak zapewnia o. Matecki, dla wszystkich, którzy przybędą w tych dniach na Jasną Górę miejsca nie zabraknie. - Staramy się, by Jasna Góra mimo pewnej ciasnoty miejsca jednak pomieściła wszystkich w sposób wewnętrzny, w sposób duchowy i wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy. Niech nikt się nie zraża, że tu jest ciasno, tu jest wielka przestrzeń ducha - zapewnia o. podprzeor.


W dniach szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie, jak zwykle uruchomione zostaną dodatkowe sanitariaty, punkty czerpalne wody pitnej, medyczne, osób zaginionych. W stanie gotowości jest policja, która kieruje ruchem ulicznym. Mimo licznych remontów pielgrzymi przejdą główną arterią miasta, nieco tylko zmienioną trasą.


Na terenie Jasnej Góry pielgrzymi mogą korzystać z dwóch nowych infomatów. Dołączyły one do systemu ulicznych komputerów, stanowiących jeden z elementów Miejskiego Systemu Informacji Turystycznej. Infomaty oferują darmowy dostęp do internetu oraz wiele usług multimedialnych, w tym dostęp do informacji z Jasnej Góry i Częstochowy.

 

Jasna Góra to jedyny obiekt sakralny w Polsce z tego typu urządzeniami. Umieszczono je przy głównych traktach ruchu pielgrzymkowego i turystycznego na terenie klasztoru. Pierwszy z infomatów znajduje się po stronie południowej - przy Bramie Matki Boskiej Królowej Polski, drugi w północnej - przy Jasnogórskim Centrum Informacji, naprzeciwko wejścia do Arsenału.

 

Dzięki infomatom pielgrzymi mogą skorzystać z komunikatora internetowego, sprawdzić swoją pocztę elektroniczną, wykonać zdjęcie na pamiątkę pobytu na Jasnej Górze, a następnie wysłać je znajomym. Każdy może wydrukować dla siebie trasę dojścia do wybranego obiektu w mieście: hotelu, restauracji, czy wskazanego punktu adresowego.

 

Wszystkie infomaty wchodzące w skład Miejskiego Systemu Informacji Turystycznej w Częstochowie zyskały też ostatnio na funkcjonalności. Interfejs panelu dotykowego wzbogacono o trzy dodatkowe przyciski ułatwiające czytanie tekstu na monitorze przez niedowidzących. Dzięki nim pojawiła się możliwość dużego powiększania całego obszaru wyświetlanej strony internetowej, nie tylko znaków ale również obrazów, bez względu na rodzaj prezentowanej treści.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook