Kongres Józefologiczny

Świętego Józefa uważa się za świętego, który przemawia do nas swoim milczeniem, postawą i czynem, który bez słów mówi do nas, że mowa milczenia ma wielką moc - mówił w niedzielę w Kaliszu nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk.

 

Przewodniczył on uroczystej mszy św. odprawionej dla uczestników zakończonego w tym dniu X Międzynarodowego Kongresu Józefologicznego.

Wzięło w nim udział kilkuset duchownych i osób świeckich z 15 krajów. Pozdrowienia dla organizatorów i uczestników Kongresu przesłał papież Benedykt XVI.

 

Nawiązując do "mowy milczenia" św. Józefa nuncjusz podkreślił, aby była ona należycie wykorzystywana, zwłaszcza w tych czasach, kiedy jesteśmy świadkami nadużywania słowa, nieodpowiedzialnego posługiwania się nim, a nawet uśmiercania ludzi słowem.

 

"Św. Józef nie udowadniał swojej prawości słowami, ale umiał ją przekazać swoją postawą i czynem. To bardzo wymowne także na dzisiejsze czasy, dzisiejszą polską rzeczywistość, kiedy chcemy słowami wiele niesprawiedliwości niesprawiedliwie ukazać za sprawiedliwe" - mówił arcybiskup. Według niego, postawa św. Józefa powinna być też pomocnicza w wyjaśnianiu prawdziwych lub sprowokowanych afer. W tych sytuacjach powinniśmy okazać postawę św. Józefa - roztropnego i sprawiedliwego męża, który nie wydaje wyroków przed procesem, lecz rozpoznaje sytuację do końca i dopiero później, z poczuciem wielkiej sprawiedliwości, wydaje taki, czy inny sąd - podkreślił duchowny.

 

Mówił, że ludzie będący katolikami, a nawet księżmi posługują się czasem językiem perfidnym i nieuczciwym. "To nie jest droga do budowania naszej codzienności, prawości i uczciwości. Nie ten kto krzyczy, że jest sprawiedliwy jest sprawiedliwy, ale ten kto milczy i czynem pokazuje swoją prawość i sprawiedliwość", mówił nuncjusz.

 

Kongresy odbywają się co cztery lata, w różnych krajach. Po raz drugi takie spotkanie odbyło się w Kaliszu, gdzie znajduje się sanktuarium św. Józefa. Jubileuszowy Kongres przebiegał pod hasłem "Święty Józef - patron na nasze czasy", które zostało zaczerpnięte z wydanej 20 lat temu adhortacji apostolskiej Jana Pawła II "Redemptoris Custos". "Papież wyraził życzenie, by to właśnie św. Józef był patronem nowej ewangelizacji w czasach, które idą. Teraz właśnie mamy te czasy" - powiedział PAP ks. prałat Leszek Szkopek, współorganizator Kongresu.

 

Jak stwierdził, św. Józef, który wyprowadził Świętą Rodzinę do Egiptu, to także znakomity patron dla współcześnie emigrujących z kraju. "Święty wskazuje: jeśli musisz jechać za chlebem, za pracą - jedź, ale zabierz ze sobą rodzinę. Może to jest sposób na to, by rodziny osób wyjeżdżających z Polski nie rozpadały się (...). Święty Józef jest nam współczesnym o wiele bliższy, niż to sobie uświadamiamy" - powiedział prałat.

 

Podczas trwających tydzień obrad odbyło się szereg imprez towarzyszących - koncertów, wystaw i prelekcji. Otwarto także budynek Centrum Józefologicznego, w którym tworzona jest m.in. wielojęzykowa biblioteka publikacji związanych ze świętym.

 

Pierwszy Kongres odbył się w Rzymie w 1970 r. Zadaniem józefologów jest teologiczne zgłębianie opatrznościowej roli św. Józefa w historii zbawienia.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

brat_robot 00:21:36 | 2011-03-07
Św. Józef, ideał katolickiej męskości: celibat w małżeństwie, milczące wykonywanie poleceń i praca aż do śmierci. Wspaniale.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~modlitwa 23:13:48 | 2011-03-06
"Racz mię zachować św. Józefie od nieszczęścia marnowania drogiego czasu; niechaj z niego skorzystam, podobnie jak Ty mój św. Opiekunie. Wyjednaj mi wielką gorliwość w spełnianiu moich obowiązków, abym każdym czynem, myślą i słowem, przyczynił(a) Panu Bogu chwały, Najśw. Marji P. i Tobie św. Józefie radości, a sobie zasług wiecznotrwałych. Amen."

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~celide 19:15:09 | 2009-10-04
A o płycie nikt nie wspomniał...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook