Artystyczna wystawa o Chrystusie z okazji ŚDM

Radio Watykańskie

Wystawa z okazji Światowych Dni Młodzieży, przedstawiająca różne momenty z życia Jezusa otwarta została w Muzeum Prado w Madrycie. Wśród dzieł można oglądać perłę Muzeów Watykańskich - "Zdjęcie z krzyża" Caravaggia (www.museodelprado.es).

 

Tytuł wystawy to "Słowo, które stało się obrazem. Wizerunki Chrystusa w Muzeum Prado" (La Palabra hecha imagen. Pinturas de Cristo en el Museo del Prado).

Wystawa to prawdziwa "teologia wizualna" - słowo zamienione w obraz. Chrystus jawi się jako Dobry Pasterz, Światło świata, Droga, Prawda i Życie, ale także jako Agnus Dei i Salvator Mundi. Autorami obrazów są najlepsi malarze hiszpańscy ze zbiorów Muzeum Prado - Velázquez, El Greco, Ribera, Zurbarán, Murillo czy Juan de Juanes.

 

Na wystawie można zobaczyć też dzieła szkoły flamandzkiej m. in. Van der Weydena i Rubensa, a także szkoły włoskiej, głównie weneckiej, m. in. Sebastiana del Piombo i Tintoretta.

 

Prawdziwą perłą wystawy jest "Zdjęcie z krzyża", którego autorem jest Caravaggio. Obraz, wypożyczony przez Muzea Watykańskie, jest po raz pierwszy w Hiszpanii dzięki programowi "Dzieło zaproszone" stowarzyszenia Przyjaciele Prado. Każde dzieło zostało opisane z punktu widzenia artystycznego, ikonograficznego i religijnego.

"Jestem przekonany, że tysiące młodzieży ucieszy się pięknem estetycznym wystawy obrazu Chrystusa, która została przygotowana przez Prado. Ponadto dla wielu z nich będzie to głębokie doświadczenie wiary" - powiedział na otwarciu kard. Antonio María Rouco Varela. W uroczystej inauguracji wystawy udział wziął m. in. nuncjusz apostolski w Hiszpanii abp Renato Frattini oraz minister kultury Ángeles González Sinde.

Podczas Światowych Dni Młodzieży (16-21.08) Muzeum Prado oferuje wstęp wolny dla wszystkich uczestników madryckiego spotkania po okazaniu identyfikatora. Ponadto zostanie także specjalnie otwarte przez trzy noce (16-18.08 w godzinach 20:30-00:00).
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook