Ks. Lombardi: nie zapominajmy o Somalii

Radio Watykańskie

Wydaje się, że światowa opinia publiczna i wspólnota międzynarodowa poddały się i porzuciły Somalię na łaskę losu - te słowa oskarżenia padły z ust watykańskiego rzecznika prasowego. Ks. Federico Lombardi komentuje sytuację w tym afrykańskim kraju, który stawia obecnie czoła największej na świecie katastrofie humanitarnej.

 

Cotygodniowy felieton włoskiego jezuity zatytułowany "Nie zapominajmy o Somalii" jest pytaniem stawianym każdemu z nas, czy też próbujemy zamknąć oczy na dokonującą się tragedię?

 

"Głód i pragnienie popychają niezliczone rzesze ludzi do rozpaczliwego poszukiwania pomocy, także ucieczki do sąsiednich krajów, gdzie do obozów uchodźców napływa dwa tysiące osób dziennie - przypomniał ks. Lombardi. - Mówi się o wyczerpujących pieszych wędrówkach ludzi zagrożonych napadami rozbójników i o dzieciach atakowanych przez stada szakali.

 

Przez ostatnie 20 lat kraj pozbawiony jest przywódcy, u jego wybrzeży szerzy się piractwo. Wielu pracowników humanitarnych musiało zrezygnować z działalności z powodu wymierzonej w nich przemocy i prób zastraszania" - zauważa ks. Lombardi.

Ks. Lombardi przypomina postaci trzech osób zamordowanych w Somalii za to, że trwały przy cierpiącym narodzie: biskupa Mogadiszu Salvatore Colombo, świeckiej pielęgniarki Annaleny Tonelli oraz zakonnicy Leonelli Sgorbati, która umierała ze słowami przebaczenia na ustach. Zauważa, że liczba ofiar integryzmu, nienawiści politycznej i plemiennej jest trudna do policzenia.

 

Papieska Rada "Cor Unum" przekalała 50 tys. euro na pomoc dotkniętej katastrofalną suszą Somalii. Pieniądze zostały wyasygnowane na prośbę Benedykta XVI i przekazane na ręce wikariusza apostolskiego w Mogadiszu bp. Giorgio Bertina.

Setki tysięcy ludzi ucieka z Somalii szukając schronienia oraz wody i jedzenia za granicą.

 

Aktualnie w krajach tzw. Wschodniego Rogu Afryki co najmniej 10 mln ludzi potrzebuje natychmiastowej pomocy żywnościowej. UNICEF alarmuje, że śmiercią głodową zagrożonych jest pół miliona dzieci.

 

Z powodu suszy padają zwierzęta, a lokalne władze, zamiast nieść pomoc, windują ceny i pozwalają na spekulacje żywnością. W pomoc dla Somalii aktywnie włączyła się Caritas Internationalis.

 

Specjalne zbiórki funduszy prowadzi też Caritas Polska.
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook