Belfast - spalono flagi Watykanu i Polski

Radio Watykańskie

O spokój społeczny i unikanie prowokacji zaapelował Kościół katolicki w Irlandii Północnej. Od początku lipca dochodzi tam to zamieszek związanych z przemarszami nacjonalistów i rojalistów. Szczególne znaczenie miały wczorajsze parady, w których wzięły udział dziesiątki tysięcy irlandzkich protestantów.

 

12 lipca Związek Oranżystów obchodzi rocznicę tzw. Chwalebnej Rewolucji (1688-89) oraz zwycięstw protestanckiego króla Wilhelma Orańskiego nad katolickim monarchą Jakubem II w bitwach nad rzeką Boyne (1690) oraz pod Aughrim (1691).

 

Wczoraj w nocy manifestanci w Belfaście spalili flagi Watykanu i Polski. Do podobnych incydentów na tle religijnym i etnicznym dochodziło w innych rejonach Północnej Irlandii. Bp Noël Treanor zaapelował do mieszkańców Ulsteru, by udowodnili światu, że potrafią świętować w różnorodności inicjatyw, którymi potwierdzą wspólną godność i przyszłość. Ordynariusz diecezji Down i Connor zaapelował, by w ciągu najbliższego tygodnia nie ulegać prowokacjom i zachętom do przemocy. Irlandzki hierarcha wezwał także do wspierania służb policyjnych Ulsteru, których obowiązkiem jest ochrona wspólnot przed zagrożeniami.

 

Przez katolików parady oranżystów odbierane są jako przejaw protestanckiego triumfalizmu i braku tolerancji.

 

Trasa niektórych pochodów przebiega przez dzielnice zamieszkałe w większości przez katolików i ma charakter prowokacyjny. Często odpowiedzią na marsze są zamieszki i nocne rozruchy między stronami wielowiekowego konfliktu irlandzkiego. Natomiast odkąd do Ulsteru dotarła duża fala emigracji z nad Wisły, w czasie pomarańczowych marszów protestantów pojawiają się elementy nie tylko antykatolickie, ale też ksenofobiczne i antypolskie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

brat_robot 21:42:55 | 2011-07-14
@brat_robot
Co chciałeś osiągnąć tym komentarzem? Masz jakiś problem z przeszłością Koscioła katolickiego?


Przez chwilę zapomniałem, że historia Kościoła Katolickiego to usłana różami droga cnoty niesplamiona żadnym złem. Bardzo przepraszam, już więcej się to nie powtórzy.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pytanie 17:45:46 | 2011-07-14
@brat_robot 
Co chciałeś osiągnąć tym komentarzem? Masz jakiś problem z przeszłością Koscioła katolickiego?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

brat_robot 11:13:46 | 2011-07-14
Północnoirlandzcy faszyści nie mają żadnej opcji politycznej.


Za to faszystowscy ustasze mieli jak najbardziej i Watykan nawet organizował im duszpasterstwo.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Zbyszek 22:03:01 | 2011-07-13
Północnoirlandzcy faszyści nie mają żadnej opcji politycznej. Palenie polskiej flagi nie ma nic wspólnego z celebrowaniem zwycięstwa Wilhelma Orańskiego nad Jakubem II. Jest natomiast świetnym pretekstem do robienia zadym i kultywowania nienawiści jako takiej.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?