Zakończenie obchodów 800-lecia reguły franciszkańskiej

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz podziękował w niedzielę w imieniu polskiego Kościoła franciszkanom za "za bezcenny wkład, jaki wnoszą w nasze codzienne życie".

 

Od środy w Krakowie trwały obchody 800-lecia reguły franciszkańskiej. W niedzielę zakończyła je msza św., odprawiona przez kardynała w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

 

"Znakiem rozpoznawczym waszej duchowości jest ewangeliczne ubóstwo, ewangeliczne braterstwo i ewangeliczna radość. Jak bardzo życie wspólnoty Kościoła byłoby uboższe bez tego znaku" - mówił metropolita krakowski w homilii do franciszkanów.

 

Jak zaznaczył, w rozbitym, niespokojnym i podzielonym świecie potrzebujemy przekonywającego świadectwa, że braterstwo nie pozostaje pustym słowem, ale ideałem, który można cierpliwie i skutecznie realizować.

 

"Ten ideał wymaga od człowieka, by zapominał o sobie, wyzwalał się z chęci panowania nad innymi oraz z chęci posiadania bogactw, które czynią serce nieczułym i zamkniętym" - mówił Dziwisz.

 

Według niego, przez całe wieki Franciszkanie uwrażliwiali Kościół na ewangeliczną wartość ubóstwa.

 

"Wspólnoty osób konsekrowanych, które dokonały świadomego wyboru życia w ubóstwie, czystości i posłuszeństwie, ubogacają życie Kościoła i całego społeczeństwa, stając się laboratoriami autentycznych więzi braterskich, umacniając cywilizację miłości, bezinteresowności i solidarności. Potrzeba nam takich wspólnot. Potrzeba nam takich świadków. Potrzeba nam takich prorockich znaków!" - podkreślił metropolita krakowski.

 

Polskie obchody 800-lecia reguły franciszkańskiej trwały w Krakowie od środy. W tym czasie zakonnicy przeprowadzili zbiórkę pieniędzy i żywności oraz dyskutowali o swoich doświadczeniach pracy w parafiach, sanktuariach, w Ziemi Świętej, na misjach oraz pracy na rzecz ubogich, dzieci ulicy, ludzi uzależnionych, ekologii.

 

Odbyła się sesja naukowa poświęcona historii zakonu franciszkanów oraz jego roli w Kościele i w życiu społecznym, a także mecz piłkarski między reprezentacją franciszkanów i krakowskimi oldboyami z drużyn Cracovii, Wisły i Hutnika. Z okazji jubileuszu oo. kapucyni wydali "Franciszkański Kraków", czyli przewodnik po 10 klasztorach franciszkańskich w Małopolsce. Można było też w towarzystwie braci zwiedzić cztery krakowskie klasztory: przy ul. Franciszkańskiej, Loretańskiej, Bernardyńskiej i Reformackiej.

 

800 lat temu - w 1209 r. św. Franciszek z Asyżu otrzymał od papieża Innocentego III ustne zatwierdzenie reguły zakonnej, czyli zbioru zasad życia dla siebie i współbraci. Z założonego wówczas zakonu wywodzą się m.in: Bracia Mniejsi Konwentualni, Bernardyni, Reformaci, Kapucyni oraz Siostry Klaryski i Franciszkanki.

 

W Polsce jest dziesięć prowincji franciszkańskich, które liczą ok. 3 tys. braci. Zakonnicy pracują na misjach, a w kraju prowadzą domy pomocy społecznej, hospicja, ośrodki rehabilitacji dla dzieci i młodzieży oraz ośrodek leczenia uzależnień.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook