Matka Boża Częstochowska w Budapeszcie

Uroczystości związane z przybyciem do Budapesztu, kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej zakończyły się wczoraj, późnym wieczorem w stołecznej bazylice św. Stefana, która jest kościołem katedralnym diecezji Ostrzyhom-Budapeszt.

 

Obraz przywieźli pielgrzymi węgierscy, którzy modlili się wcześniej na Jasnej Górze.

 

W pielgrzymce brali udział przedstawiciele parlamentu, członkowie episkopatu, oraz siedmiuset wiernych wraz z duszpasterzami. Uczestnicy po drodze do Częstochowy odwiedzili Kraków i Stary Sącz.

 

Uroczysta procesja z kopią jasnogórskiego obrazu wyruszyła spod gmachu parlamentu i dotarła do bazyliki św. Stefana. Powitali ją przedstawiciele władz miasta, ambasador RP na Węgrzech, parlamentarzyści oraz proboszcz kościoła katedralnego. Przez cały następny dzień trwało modlitewne czuwanie, zakończone uroczystą Mszą św. i Apelem Jasnogórskim o godz. 21, poprowadzonym przez wiernych z polskiej parafii w Budapeszcie.

 

Obraz ten zostanie na stałe umieszczony w jednej z kaplic bazyliki św. Stefana. Węgierska pielgrzymka, której pamiątką jest kopia jasnogórskiej Ikony, wiąże się z przekazaniem Polsce przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Tym samym swoją półroczną prezydencję zakończyły Węgry. Narodowa Pielgrzymka Węgrów przebiegała pod hasłem „Dziękujemy”.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~zjednoczeni w modlitwie 21:10:42 | 2011-07-03
Zmianę polityki zawdzięczają Węgrzy zbiorowej modlitwie.
Bowiem biskupi węgierscy wraz z prymasem wezwali Węgrów do krucjaty różańcowej w intencji Ojczyzny.
Było to zgodne z proroctwem jednego z biskupów, który twierdził, że Węgry będą wolne, sprawiedliwe i niepodległe, gdy 2 mln Węgrów będą się modliły o cud wyzwolenia w prawdzie. I tak się stało.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kris 20:23:55 | 2011-07-03
Węgrzy na Jasnej Górze dziekowali i prosili:
Pielgrzymka związana jest z przekazaniem przewodnictwa i chodzi o to, aby pokazać Europie, że nasza wspólnota zbudowana jest na duchowym fundamencie. Mam nadzieję, że Polska przejmie od Węgier tę pałeczkę w sztafecie wierności wartościom chrześcijańskim”
Priorytetami naszej prezydencji sa kompromis i umizgi do starej unii.  Prezydent dla Gościa  ładnie wszytsko wyjaśnił!
Możemy być spokojni o następne cztery lata. Będzie miałko i przyjemnie... dla celebrytów! Dobrze ziennik Polski raczej tezże Rzepa nie będzie już mieszać i Dziennik Polski raczje też!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~radior 10:32:55 | 2011-07-03
Cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej najprawdopodobniej zawdzięczamy właśnie Węgrom. W 1382 roku książe Władysław Opolczyk fundował Jasną Górę obraz miał się tam znaleźć dwa lata później 31 VIII 1384 roku. Natomiast w roku 1380 w testamecie Elżbiety Łokietkówny (królowej Węgierskiej żony Karola Roberta i babki naszej królowej świetej Jadwigi) znajduje się obraz który można z dużym prawdopodobieństwem uznać za obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Prawdopodobnie przed przybyciem Jadwigi do Polski (najprawdopodobniej we wrześniu 1384 roku) książę Władysław Opolczyk związany z dworem Węgierskim zostal wyslany do Polsi z posagiem przyszłej królowej. W skład którego wchodziły min. obrazy przekazane na Wawel. Opolczyk mógł jeden z tych obrazów odłączyć i umieścic na fundowanej dwa lata wcześniej przez siebie Jasnej Górze.
Niestety nie mamy świadectw o pobycie Jadwigi na Jasnej Górze, ale o jej związkach z tym sanktuarium świadczy nadanie paulinom jasnogórskim przez Wladysława Jagiełłę w 1414r. wsi Kalej z obowiązkiem modlitwy za siebie swoja żone Annę Cylejską poprzedników na tronie i nieżyjącą już królową Jadwigę.   
Paulini jako zakon równiż wywodzą się z Wegrzech i do Polski sprowadził ich wspomniany Władysław Opolczyk. Jednak w poł XVI wieku w wyniku najazdu Tureckiego na Węgry ich zakon bardzo ucierpiał i odtąd główna ich siedzibą jest Polska.
 

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?