Prześladowanie Kościoła na Słowacji

Słowacki Instytut Pamięci Narodowej zorganizował w Bratysławie konferencję o prześladowaniu Kościoła w czasach komunizmu. Debata odbyła się w 60. rocznicę wprowadzenia przez komunistów w byłej Czechosłowacji tzw. kościelnych dekretów.

 

W konsekwencji pozbawiły one Kościół suwerenności. Na ich mocy zlikwidowano zakony męskie, zagrabiono majątki. Większość sióstr zakonnych internowano i zmuszono do prac fizycznych. Wszelką działalność Kościoła poddano kontroli służb bezpieczeństwa.
 

W zakończonej 2 października trzydniowej debacie wzięli udział przedstawiciele podobnych instytutów z Polski, Czech, Węgier i Niemiec, a także europejskiej sieci „Pamięć i Solidarność”. Jak czytamy w komunikacie wydanym na zakończenie konferencji, przedstawione wyniki badań prowadzonych przez poszczególne instytuty krajowe wskazują na wspólne cechy charakterystyczne działań podjętych przez reżim na początku lat pięćdziesiątych ub. wieku we wszystkich krajach byłego bloku sowieckiego. Były to: pokazowe procesy biskupów i księży, antykościelna propaganda i inspirowane przez komunistów narodowe organizacje tzw. księży patriotów.

 

Uczestnicy spotkania wysłuchali też szeregu referatów dotyczących metod prześladowania w poszczególnych krajach. Polityka i formy antykościelnej działalności, chociaż modyfikowane w zależności od państw, miały jednego autora i jeden cel: izolować i niszczyć Kościół we wszystkich przejawach jego egzystencji, ale przede wszystkim jego przedstawicieli – duchowieństwo i zakony.

 

Bratysławska konferencja wzbudziła spore zainteresowanie specjalistów, ale i zwyczajnych obywateli, może dlatego, że po raz pierwszy zajęto się kompleksowym opracowaniem problematyki prześladowania Kościoła w krajach należących do bloku komunistycznego.


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook