Jasna Góra: pielgrzymka parafii jakubowych

KAI / psd

IV Ogólnopolska Pielgrzymka Parafii pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła odbyła się 25 czerwca na Jasnej Górze. Spotkanie upływało w duchowej łączności ze wszystkimi pielgrzymkami, które trwają na świecie.

Kilkuset wiernych przeszło najpierw w procesji z częstochowskiego kościoła św. Jakuba, gdzie odprawione zostało nabożeństwo czerwcowe. Jak przypomniał ks. Stanisław Czerwiński, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie k. Głogowa, organizator i pomysłodawca pielgrzymki, głównym jej celem jest ożywianie kultu tego Apostoła. - W każdej pielgrzymce dziękujemy za dar naszego patrona Jakuba Starszego Apostoła, a mamy za co. W krótkim czasie powstały przecież trzy sanktuaria św. Jakuba, po raz pierwszy mogliśmy w ubiegłym roku przeżywać Rok Jakubowy, ale pragniemy więcej – powiedział ks. Czerwiński.

Ożywienie kultu św. Jakuba zauważył także o. Piotr Pawlik, kustosz drugiego w Polsce Sanktuarium św. Jakuba w Lęborku. „Kult św. Jakuba Apostoła w Polsce bardzo odżywa, rozwija się wraz z rozwojem w całej Europie. Odżywają nowe szlaki jakubowe, to dobry początek wielkiej jedności europejskiej, ku której dążymy”, podkreślił franciszkanin z Lęborka.

W kraju istnieje ponad 150 parafii, które mają za patrona św. Jakuba Starszego.

DEON.PL POLECA

Ks. Czerwiński zwraca uwagę, że parafie jakubowe to parafie średniowieczne. „Od momentu, kiedy rozwinął się bardzo mocno kult św. Jakuba, odkryty jego grób w IX w., a później św. Franciszek i inni święci przyczynili się do powstawania szlaków św. Jakuba do jego grobu w Europie – opowiada ks. kanonik. – Później czasy reformacji trochę przyćmiły kult świętych, także św. Jakuba. Dopiero bł. Jan Paweł II, który wyniósł wielu świętych do chwały ołtarzy, wskazał nam drogę. Podpisał w 1982 r. akt zjednoczonej Europy właśnie przy grobie św. Jakuba, zorganizował tam Światowy Dzień Młodych. Sam pielgrzymował do grobu św. Jakuba, pokazał nam drogę Kościoła”- podkreślił ks. Czerwiński.

W Polsce odtwarza się szlaki, którymi niegdyś pielgrzymowano do grobu św. Jakuba Starszego w hiszpańskim Santiago de Compostela. Wiodą one okolicami, których znajdują się wspaniałe zabytki i piękne krajobrazy. Większość tras Jakubowych pokrywa się z pieszymi i rowerowymi szlakami wytyczonymi niegdyś przez PTTK i inne organizacje. Teraz sięgnięto do religijnych korzeni tras, a niekiedy je korygowano, by włączyć do nich więcej obiektów sakralnych, wcześniej świadomie omijanych, zastępowanych przez pomniki chwały komunistycznej władzy.

Organizatorzy polskich szlaków św. Jakuba w przewodnikach pielgrzyma informują o tanich noclegach w domach zakonnych i gospodarstwach agroturystycznych, o godzinach mszy św. w mijanych kościołach, a także o wielu krajoznawczych atrakcjach i ciekawostkach szlaku. Przypominają nawet, że w kościele w Sobiniu koło Bolesławca ślub brała piosenkarka Hanna Banaszak.

- Drogi Jakubowe są dla tych, którzy chcą zrobić sobie rekolekcje w drodze i dla turystów wędrujących nimi bez religijnej motywacji, zainteresowanych przyrodą i historią – podkreślił ks. Czerwiński. Dodał, że niejeden turysta, idąc szlakiem, staje się już pielgrzymem. Zdaniem kustosza pierwszego Sanktuarium Jakubowego ważne jest też to, możliwe jest pozyskanie środków unijnych na odnowienie szlaków św. Jakuba. - Dzięki temu blask odzyskują pomniki naszej historii - dodał.

W Polsce otwartych już szlaków Jakubowych są setki. Znajdują się one m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Sandomierzu, Poznaniu, Toruniu, Olsztynie i Gdańsku.

Jasna Góra jako miejsce pielgrzymkowe jest także od dawna związana z kultem św. Jakuba. Muszla, symbol pielgrzymujących do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela, od roku 1723 widnieje w głównej bramie Sanktuarium, bramie Jerzego Lubomirskiego. W Kaplicy Matki Bożej jest także figura Jakuba Większego.

Uczestnicy pielgrzymki parafii jakubowych przed Cudownym Obrazem Matki Bożej wzięli udział we Mszy św. W kazaniu przeor Jasnej Góry zauważył, że św. Jakub to pierwszy z apostołów, który zginął za wiarę. Przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Santiago de Compostela, że „prawdziwą tragedią Europy jest utrwalenie i upowszechnienie przekonania, że Bóg jest wrogiem wolności człowieka”.

O. Przeor apelował o życie zgodne z wiarą i zachęcał, by czas pobytu na Jasnej Górze był duchowym udziałem wszystkich pielgrzymek, które trwają na świecie.

Przedstawiciele parafii jakubowych złożyli akt zawierzenia Matce Bożej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: pielgrzymka parafii jakubowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.