Boże Ciało w bazylice Zmartwychwstania

Sakramentalną obecność Pana Jezusa pod postaciami chleba i wina uczczono także w bazylice Zmartwychwstania, historycznym miejscu objawienia się pełni miłości Boga do człowieka. W Eucharystii wzięło udział trzech biskupów i około 60 kapłanów, wśród których było kilku jubilatów obchodzących w tym roku 60-lecie, 50-lecie i 25 lecie święceń kapłańskich.

 

Uroczystościom Bożego Ciała przewodniczył bp William Shomali, sufragan łacińskiego patriarchy Jerozolimy. We wprowadzeniu przypomniał, że „uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej w kontekście miesiąca czerwca poświęconego czci Serca Jezusowego zachęca do rozważania miłości Jezusa do człowieka i do zaangażowanej odpowiedzi miłością na miłość”.

 

Po Mszy procesja z monstrancją trzykrotnie okrążyła kaplicę Grobu Pańskiego, przechodząc na końcu obok Kalwarii i kamienia Namaszczenia. W bazylice nie było tradycyjnych czterech ołtarzy, ale na zakończenie procesji, w trzech wyznaczonych miejscach, biskup udzielił uroczystego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

 

Odpowiadając na wezwanie Ojca Świętego do szczególnej modlitwy w miesiącu czerwcu za kapłanów zwierzchnicy jerozolimskiego Kościoła zaprosili do koncelebry dwudziestu tegorocznych jubilatów wyświęconych w Ziemi Świętej lub pracujących w tutejszych wspólnotach.

 

Wśród nich było dwóch Polaków obchodzących 25-lecie kapłaństwa: ks. Wiesław Dąbrowski, salezjanin pracujący w wikariacie patriarchatu łacińskiego dla wspólnoty języka hebrajskiego i o. Jerzy Kraj, franciszkanin z Kustodii Ziemi Świętej.

 

Uroczystości Bożego Ciała w bazylice Zmartwychwstania rozpoczęły się pierwszymi nieszporami oraz procesją z udziałem bp. Shomaliego, franciszkanów, kleru diecezjalnego oraz wiernych i pielgrzymów. Po północy przed kaplicą Bożego Grobu została odprawiona liturgiczna godzina czytań i modlitewne czuwanie prowadzone przez braci mniejszych z Kustodii Ziemi Świętej.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?