Europa potrzebuje naszego świadectwa wiary

Chrześcijaństwo ma do odegrania w Europie kluczową rolę. Europa potrzebuje naszego świadectwa wiary – powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń 23 czerwca w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w czasie Mszy św. odprawionej w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach po procesji eucharystycznej ulicami miasta.
 

- Katowice mogą być dziś nazwane nie tylko miastem ogrodów, ale także miastem Eucharystii – stwierdził abp Zimoń, nawiązując do faktu, że we wszystkich czterdziestu katowickich parafiach miały miejsce procesje z Najświętszym Sakramentem.

 

Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że pod koniec pontyfikatu bł. Jana Pawła II i w czasie pontyfikatu Benedykta XVI tematyka eucharystyczna jest bardzo mocno obecna w życiu Kościoła powszechnego.

 

- Od naszej relacji do Eucharystii zależy życie wieczne - podkreślił kaznodzieja. Odnosząc się do niedawno ogłoszonych statystyk dotyczących przystępowania do Stołu Pańskiego, stwierdził, że stały wzrost może z jednej strony oznaczać rosnącą pobożność, ale może też być efektem zmniejszania się „dystansu do Komunii świętej”, a nawet pewnej niewiary.

 

Komentując szósty rozdział Ewangelii według św. Jana abp Zimoń wskazał, że najważniejsza jest wiara w Jezusa Chrystusa jako Mesjasza. - Bez wiary samo przyjmowanie Ciała i Krwi Chrystusa to świętokradztwo - przypomniał. Podkreślił silny związek sakramentów ze Słowem Bożym.

 

Metropolita katowicki powiedział, że potrzeba dziś nowej ewangelizacji. „Chrześcijaństwo ma do odegrania w Europie kluczową rolę. Europa potrzebuje naszego świadectwa wiary”. Dodał, że nauka społeczna Kościoła winna w nas obudzić odwagę do podejmowania istotnych reform społecznych. Jako pilną kwestię wskazał tu likwidację stref ludzi wykluczonych, takich jak w Świętochłowicach-Lipinach, gdzie kilka dni temu w pożarze zginęło pięć osób, w tym dziecko.

 

- Jakość naszego życia się polepsza. To godziwe. Ale o biednych i opuszczonych nie możemy zapomnieć. To wynika z tajemnicy Eucharystii - powiedział abp Zimoń.

 

Wezwał też do modlitwy w tych dniach w intencji stanowiących prawo w polskim parlamencie, aby głosowali zgodnie z prawem Bożym i stanęli w obronie życia bezbronnych istot ludzkich. Podkreślił, że to niezwykle ważna intencja. - Szacunek dla życia, każdego życia, też wynika z Eucharystii - dodał.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?