2,5 mln pielgrzymów w Małopolsce. Co roku

O dziedzictwie bł. Jana Pawła II i perspektywach rozwoju turystyki religijnej w Małopolsce rozmawiali uczestnicy konferencji, która odbyła się w Krakowie. Małopolskę co roku odwiedza blisko 2,5 mln turystów z sektora turystyki religijnej.
 

- Kraków może być najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Mamy ambicje, by liczbę 2,5 mln pielgrzymów w Małopolsce zwiększyć w ciągu kilku lat do 5 mln - mówił Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski. - Chcemy powołać zespół do koordynacji tych działań, konieczne są inwestycje w infrastrukturę, m.in. rozwój miejsc noclegowych - mówił.

 

Jan Wieczorkowski, wiceprezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, opowiadał o Szlaku Architektury Drewnianej i przypominał o popularnych miejscach związanych z Janem Pawłem II. - Cel religijny przyjazdów do Krakowa plasuje się wysoko. W skomercjalizowanym świecie ta ilość pielgrzymów jest poważnym sygnałem - podkreślał Wieczorkowski. Anna Jędrocha z Krakowskiej Izby Turystyki, dodała, że izba zamierza rozbudować obsługę informacyjną turystów religijnych i pielgrzymkowych.

 

Zdaniem uczestników konferencji ważnym wydarzeniem dla rozwoju turystyki religijnej w Małopolsce będzie II Światowy Kongres Miłosierdzia Bożego, który obędzie się w październiku. W samym Krakowie jest około 160 miejsc i przedmiotów kultu religijnego, 20 kościołów z grobami i wiele miejsca związanych z bł. Janem Pawłem II.

 

Prof. Antoni Jackowski z Zakładu Geografii Religii Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreślił, że na korzyść turystyki religijnej w Małopolsce oddziałują istniejące już ważne szlaki pielgrzymkowe: Szlak Maryjny, Szlak Cysterski, Drogi Św. Jakuba i centra życia duchowego - sanktuaria przyciągające pielgrzymów z regionu oraz z zagranicy. - Silnie rozwija się nurt pielgrzymkowy związany z kultem Chrystusa Miłosiernego. Jego symbolem jest święty obraz z Łagiewnik i kult świętej Faustyny – podkreślił prof. Jackowski. Jego zdaniem z około 100 małopolskich sanktuariów w skali międzynarodowej wyróżniają się Kalwaria Zebrzydowska, Łagiewniki, Wadowice, Krzeptówki i Ludźmierz.

 

Marcin Kandefer z Urzędu Miasta Krakowa zaprezentował miejski plan działań dla rozwoju turystyki religijnej w Krakowie do 2013 roku, którego głównym celem jest utrwalenie rangi Krakowa jako centrum turystyki religijnej o zasięgu światowym. - Chcemy wprowadzić program lojalnościowy i spowodować, że turysta pielgrzymkowy zechce zobaczyć prócz Łagiewnik pozostałe atrakcje religijne Krakowa. Zamierzamy także poprawić obsługę ruchu turystycznego w mieście - mówił Marcin Kandefer.
 

Według obliczeń przedstawionych przez profesora Antoniego Jackowskiego, na całym świecie każdego roku przemieszcza się w celach religijnych około 1 miliarda osób. Wśród najważniejszych pod względem ilości pielgrzymów centrów pielgrzymkowych są trzy ośrodki polskie - Jasna Góra, Łagiewniki i Kalwaria Zebrzydowska. W Polsce znajduje się ok. 800 sanktuariów, których 80 procent związanych jest z kultem maryjnym. W Małopolsce oprócz najbardziej znanych ośrodków życia duchowego i szlaków papieskich coraz większe zainteresowanie budzą maryjne centra w Karpatach, m.in. na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

Konferencja "Dziedzictwo Jana Pawła II Wielkiego w projektach edukacyjnych, promocyjnych i turystycznych Krakowa i Małopolski" została zorganizowana przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski we współpracy z Samorządem Województwa Małopolskiego, Miastem Kraków, Małopolską Organizacją Turystyczną i Krakowską Izbą Turystyki. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele samorządu, instytucji kościelnych, organizacji turystycznych i znawcy ruchu pielgrzymkowego.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook