USA: Europa potrzebuje twórczej roli religii

Europie grozi cywilizacyjne samobójstwo, dlatego potrzebuje ona twórczej roli religii. Do takich wniosków doszli uczestnicy kończącej się dziś w Grand Rapids (Michigan) w USA konferencji Acton Univeristy poświęconej roli chrześcijaństwa w ekonomii.


Odejście Europy od zasad wolnego rynku i zwrot w kierunku państwa dobrobytu jest przyczyną europejskiego kryzysu ekonomicznego – czytamy we wnioskach z konferencji. W Europie długofalowe bezrobocie jest cztery razy wyższe niż w USA, Europa ma też niemal o połowę niższe wskaźniki ekonomiczne.

Wśród prelegentów Acton Univeristy dominowało przekonacie, że Europa stoi obecnie przed koniecznością odejścia od modelu państwa dobrobytu socjalnego i redukcji zadłużenia, choć nie jest na to politycznie ani społecznie przygotowana. Europejczycy bowiem - w przeciwieństwie do Amerykanów - cenią sobie znacznie bardziej bezpieczeństwo ekonomiczne niż wolność.

 Kryzys Europy ma też swoje demograficzne oblicze. Zdaniem analityków z Acton Institute dowodem na to jest ujemny przyrost naturalny oraz fakt, że w 2050 r. będzie dwa razy więcej osób w wieku emerytalnym niż obecnie. Mimo to że dziś na jednego emeryta w Europie przypada dwóch pracujących, za 40 lat proporcja ta będzie wynosić jeden do jednego.

Ponadto kryzys rodziny powoduje również społeczną fragmentacje. Na przykład - zdaniem dr Samuela Gregga - Europejczycy w mniejszym stopniu niż Amerykanie potrafią ze sobą współpracować oraz organizować się oddolnie. Zanika również międzypokoleniowa solidarność.

Nie oznacza to jednak, ze sytuacja jest beznadziejna. Przeciwnie wielu spośrd prelegentów – nawiązując do takich myślicieli jak: Michael Novak, Alasdair MacIntyre oraz Benedykt XVI (Jozef Ratzinger) twierdzi, że to właśnie religia – szczególnie katolicyzm – ma do odegrania obecnie w Europie kluczową rolę.

Europa potrzebuje jasnego świadectwa wiary w człowieka oraz jego twórcze zdolności. Chrześcijaństwo powinno być krytycznym głosem Starego Kontynentu, który bez leku będzie potrafił wskazać krótkowzroczność ekonomii nie liczącej się z przyszytymi pokoleniami. Religia może również obudzić w Europejczykach odwagę do podjęcia istotnych reform społecznych. Wymaga to jednak od katolików gotowości do krytycznego oraz twórczego zaangażowania w sprawy społeczne i ekonomiczne.

Acton Institute jest katolickim think-tankiem, którego misją jest propagowanie chrześcijańskich zasad przedsiębiorczości oraz wolnego rynku. Instytut założony przez ks. Roberta Sirico w stanie Michigan działa obecnie w kilku krajach oraz po raz dwudziesty pierwszy organizuje konferencje Acton University.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~anonim 15:29:07 | 2011-06-20
Niemcy i Francjo, spójrzcie na flagę UE i wróćcie do korzeni - gwiazd, inaczej - apokalispa. Ave Maria!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook