Papież apeluje o wspieranie rodzin

„Kościół, szanując słuszną autonomię, jaką powinny cieszyć się władze świeckie, współpracuje z nimi w służbie człowieka, w obronie jego praw podstawowych oraz wymagań etycznych, wpisanych w jego naturę” – słowa te skierował papież do przedstawicieli władz Republiki San Marino oraz akredytowanego tam korpusu dyplomatycznego. Spotkał się z nimi w sali Wielkiej Rady Generalnej Pałacu Publicznego. Wcześniej odbyły się uroczystości oficjalne, a Benedykt XVI rozmawiał także z dwojgiem kapitanów-regentów - Marią Luisą Berti oraz Filippo Tamagninim – pełniących funkcję głowy państwa.

 

Ojciec Święty przypomniał, że Republika San Marino od początku utrzymywała przyjazne relacje ze Stolicą Apostolską. W ostatnim okresie uległy one intensyfikacji i umocnieniu, a świadczy o tym jego obecność. Podkreślił bogate dziedzictwo chrześcijańskie, stanowiące podstawę wkładu tego państwa w życie mieszkańców półwyspu Apenińskiego i całego świata. Wezwał elity polityczne tego niewielkiego kraju do zachowania i dowartościowania tego dziedzictwa, stanowiącego podstawę najgłębszej tożsamości jego mieszkańców. „Dzięki niej można budować społeczeństwo wrażliwe na autentyczne dobro osoby ludzkiej, jej godność i wolność, zdolne do ochrony prawa każdego narodu do życia w pokoju” – stwierdził papież, zaznaczając, iż są to podstawy zdrowej laickości, w obrębie której powinny działać instytucje cywilne.

 

Benedykt XVI podkreślił, że Kościół, szanując słuszną autonomię, jaką powinny cieszyć się władze świeckie, współpracuje z nimi w służbie człowieka, w obronie jego praw podstawowych oraz wymagań etycznych, wpisanych w jego naturę. Z tego względu dąży on, aby ustawodawstwo świeckie zawsze promowało i chroniło życie ludzkie, od poczęcia aż do naturalnego kresu. Domaga się też należytego uznania i faktycznego wsparcia dla rodziny, w obliczu współczesnych prób jej podważania.

 

Zaznaczył, że konsekwencje takiego kwestionowania rodziny ponoszą przede wszystkim najsłabsze warstwy społeczeństwa, zwłaszcza młode pokolenie, najbardziej kruche, a więc najbardziej narażone na dezorientację, na automarginalizację i niewolę uzależnień. W obliczu trudności wychowawczych „należy uznać, że rodzina, tak jak ją ustanowił Pan Bóg jest podstawowym podmiotem, który może sprzyjać harmonijnemu wzrostowi i dojrzewaniu osób wolnych i odpowiedzialnych, ukształtowanych w głębokich odwiecznych wartościach” – powiedział Ojciec Święty.

 

Papież podkreślił, że zadaniem władz jest budowanie społeczeństwa w poszanowaniu zasad humanistycznych i duchowych oraz wspólnych wartości. Życzył władzom San Marino, aby tamtejsza wspólnota była miejscem, gdzie rozwijają się solidarność i pokój.

 

Ojciec Święty podziękował też organizatorom uroczystości oficjalnych, nawiedził bazylikę św. Marinusa i udał się śmigłowcem do Pennabilli – na terytorium Republiki Włoskiej, gdzie znajduje się siedziba diecezji San Marino-Montefeltre.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?