Młodzi Polacy są przeciwni aborcji

Zdecydowana większość Polaków – 65 proc. uznaje, że prawo powinno bezwarunkowo chronić życie dziecka od poczęcia – wynika z badań, przeprowadzonych na początku czerwca na reprezentatywnej, ogólnopolskiej grupie. Największe poparcie tego poglądu odnotowano w grupie wiekowej od 15-24 lat – tu procent wzrasta do 76.


65 proc. młodych zgadza się ze stwierdzeniem, że prawo powinno bezwarunkowo chronić życie wszystkich dzieci od poczęcia. Zaś 23 procent uważa, że prawo powinno umożliwiać aborcję w przypadku wykrycia poważnej choroby przed 24 tygodniem. 12 procent badanych nie miało zdania w tej sprawie.

 

Największe poparcie dla bezwarunkowej ochrony życia dzieci nienarodzonych odnotowano w grupie wiekowej 15-24 lata. Aż 76 procent badanych w tym wieku zgadza się z bezwarunkową ochroną życia, a jedynie co piąty (19 procent) dopuszcza zabicie dziecka w przypadku wykrycia poważnej choroby.

 

Najmniejszą akceptację dla bezwarunkowej ochrony życia wykazują osoby najstarsze (55-70 lat), wychowane w czasach PRL. Jednak nawet w tej grupie większość jest za bezwarunkową ochroną życia (57 procent), a 23 procent dopuszcza zabicie dziecka.

 

Marek Grabowski z Grupy IQS, która przeprowadziła badania, jest zdania, że odpowiedź na pytanie dlaczego osoby młode i w średnim wieku wspierają bezwarunkową ochronę życia wymaga osobnych badań. Można postawić jednak kilka hipotez: Młodsi częściej mają kontakt z nowoczesną techniką, w tym USG, które unaocznia im, że dziecko w płodowej fazie rozwoju jest człowiekiem. Osoby te mają większy dostęp do najnowszej wiedzy naukowej – chociażby poprzez Internet, stąd ich wiedza na temat naukowej definicji bycia człowiekiem jest bardziej aktualna, mają też większą świadomość o przebiegu aborcji i konsekwencji zdrowotnych i emocjonalnych aborcji dla kobiety i jej rodziny.

 

Badania zostały przeprowadzone 3 czerwca 2011 r. Grupa IQS przeprowadziła je na zlecenie „Fundacji PRO – prawo do życia” badanie ilościowe metodą CATIBUS na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie 500 respondentów.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~R 18:37:58 | 2011-06-17
Młodzi się zestarzeją.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ela 15:20:03 | 2011-06-17
mam dwoje dzieci, pragne przyjąć każde którym zostane jeszcze obdarzona-to prawdziwy dar być matką. proszę tylko państo by dało mi możliwość takiej pracy bym mogła z tymi dziećmi być.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pawelrs 14:47:04 | 2011-06-17
To pokazuje wstępnie kilka rzeczy - co zrobiła komuna ludziom z mózgu; stosunkowo dużo osób starszych 50+ mniej wie o aborcji, bo to dla nich często temat tabu, a poza tym nie mając już takich dylematów łatwiej przyjmują zdanie tej osoby, która głośniej krzyczy. Kolejnym może być fakt, że w kościołach jeśli się mówi o aborcji to w dosyć skrajnych wersjach - albo ślizganie się po temacie bez konkretów, albo radykalne pikiety, które starszych ludzi nie tyle odstraszają, co do nich nie trafiają. A najlepiej to po prostu mówić, mówić i mówić jak najwięcej i jak najszerzej, ale szanując godność osób - szczególnie tych, które się aborcji dopuściły lub do niej namawiały - one swoje już przeszły, przechodzą i będą to ciągle miały gdzieś z tyłu głowy.
Modlitwa też ma siłę - czasem większą od transparentów. A z kolei "samo" nic się nie zrobi.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook