"W sprawach moralności musimy być jednością"

Do jedności w rodzinach i społeczeństwie wzywał dziś w Krośnie abp Józef Michalik podczas Mszy św. w 14. rocznicę pobytu bł. Jana Pawła II w tym mieście. Przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę, że jedność wśród Polaków i chrześcijan w ogóle bardzo leżała na sercu papieżowi.


Abp Józef Michalik powiedział, że momentem kiedy stajemy się święci jest zjednoczenie z Chrystusem w Komunii świętej.

 

- Kto przystępuje do Komunii świętej, kto się wyspowiada, jednoczy się z Chrystusem i jest święty. To jest prawda. Trzeba, żebyśmy byli nie tylko w tym momencie święci, kiedy przyjmujemy Pana Jezusa, ale żebyśmy byli święci zawsze – mówił kaznodzieja.

 

Przypomniał, że głównym sprawcą rozłamów w Kościele i w wierze jest szatan, natomiast jedność możliwa jest „nie ludzkimi siłami i życzliwością”, ale wyłącznie za sprawą Ducha Świętego. Wzywał do budowania jedności w swoich środowiskach rodzinnych i sąsiedzkich.

 

- Pan Jezus chce, żebyśmy stanowili jedno jak On z Ojcem. Żebyśmy w naszych rodzinach, naszej społeczności, sąsiedztwie byli jedno, żebyśmy próbowali w istotnych sprawach wiary i sumienia być jedno. Można się różnić w różnych sprawach, w drugorzędnych rzeczach, ale w sprawach wiary i moralności musimy być jedno – podkreślił abp Michalik.

 

Zauważył, że było to bardzo ważne dla Ojca Świętego Jana Pawła II, który niejednokrotnie do tego wracał w rozmowach i przesłaniach.

 

Abp Michalik wyraził zadowolenie z faktu, że 92 proc. Polaków deklaruje, że rodzina jest dla nich najważniejszą wartością i że rośnie liczba respondentów uznających aborcję za zabójstwo. Skrytykował jednocześnie postawę ograniczenia swojej wiary jedynie do sfery życia osobistego.

 

- Jestem katolikiem, ale na temat związków niesakramentalnych albo homoseksualnych mam swoje zdanie - to nie jest jedność w myśleniu z Ewangelią i Bożym prawem. To jest zafałszowanie, nie ma jedności w wierze i życiu takiego człowieka – stwierdził abp Michalik.

 

Dzisiejsza Eucharystia w kościele pw. św. Piotra i Jana z Dukli była dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II i jego pielgrzymkę do Krosna i Dukli 8 i 9 czerwca 1997 r. Papież kanonizował wówczas św. Jana z Dukli i poświęcił kościół, w którym dzisiaj sprawowana była Msza św.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?