Indie: prawodawstwo przeciw konwersjom

KAI / psd

Wniosek indyjskich chrześcijan o uznanie tzw. prawa antykonwersyjnego za niezgodne z Konstytucją Indii będzie wkrótce rozpatrzony przez Sąd Najwyższy stanu Himachal Pradesh. Zgodnie z tym ustawodawstwem osoby które chcą zmienić wyznanie muszą zgłosić się na policję lub do władz administracyjnych w celu uzyskania na to zgody. Ustawy przeciw konwersjom obowiązują już w sześciu stanach Indii.

Organizacje chrześcijańskie i niezależni eksperci prawni uważają, że ustawa przeciw konwersjom w stanie Himachal Pradesh, jest sprzeczna z indyjską konstytucją ponieważ narusza prawo do wolności religijnej, wolności słowa oraz prywatności.

 Emerytowany arcybiskup Raphael Cheenath, który jeszcze niedawno przewodził katolickiej wspólnocie w stanie Orisa, gdzie także obowiązuje tzw. prawo antykonwersyjne powiedział: „Prawo antykonwersyjne jest całkowicie niezgodne z konstytucją. Szczera konwersja jest fundamentalnym prawem każdego człowieka”.
 Według obowiązującej ustawy zarówno duchowny jak i osoby przyjmujące chrześcijaństwo powinny powiadomić lokalny urząd na 30 dni przed planowaną uroczystością zmiany wiary. Należy podać jej datę i miejsce oraz nazwiska i adresy osób pragnących zmienić wyznanie. Po rozpatrzeniu wniosku urząd wyrazi na konwersję zgodę lub też jej zakaże. Za nie przestrzeganie tego przepisu grozi kara więzienia i wysoka grzywna.

 W ostatnim okresie w stanie Orisa sąd skazał na karę więzienia 12 osób ze społeczności plemiennej za przyjęcie chrześcijaństwa.

DEON.PL POLECA

 Kościół katolicki, organizacje chrześcijańskie i obrońcy praw człowieka zwracają uwagę, że w wyniku stosowania tego prawa, o przekonaniach religijnych człowieka, o jego relacji do Boga decydują świeckie władze administracyjne.

 Według Amerykańskiego Ośrodka Prawa i Sprawiedliwości kary za złamanie tzw. prawa antykonwersyjnego są wyższe w przypadku kobiet, dzieci, dalitów - niedotykalnych i ludności plemiennej. W Orisie i Madhya Pradesh kary te wynoszą - do dwóch lat więzienia, a w Himachal Pradesh – do trzech lat. Karom pozbawienia wolności towarzyszą wysokie grzywny.

 Ustawodawcy tłumaczą, że przepisy dotyczące konwersji mają chronić ludność – w tym społeczności plemienne i dalitów – przed przemocą, oszustwem lub przekupstwem. Abp Vincent Concessao z Delhi wyjaśnia, że jak dotychczas nie było ani jednego przypadku, aby siłą zmuszano kogoś do zmiany wiary. “Dlatego zarzuty formułowane wobec chrześcijan są haniebne” - podkreśla.

 Według przepisów antykonwersyjnych za przekupstwo uznaje się nawet mały prezent lub wszelką– niekoniecznie finansową – pomoc. O tym, czy konwersja jest szczera, czy wymuszona decyduje lokalna administracja. Znane są przypadki, gdy mimo przedstawionego w urzędzie oświadczenia o dobrowolnym przyjęciu chrześcijaństwa urząd odmówił zgody.

 Duchowieństwo obawia się, że tzw. prawo antykonwersyjne może posłużyć do utrudniania społecznej pracy Kościoła – prowadzenia ośrodków zdrowia i szkół – na rzecz najbardziej potrzebujących i zepchniętych na margines społeczności w Indiach.

 Ustawy przeciw konwersjom wprowadzono głównie w tych stanach, w których rządzi prohinduistyczna i nacjonalistyczna Partia Ludowa BJP. Są to stany: Orissa, Madhya Pradesh, Chattisgarh i Gudżarat. Natomiast w Himachal Pradesh ustawę w sprawie konwersji wprowadziła rządząca w tym stanie Partia Kongresowa. Prawo takie obowiązuje również w północnowschodnim stanie Arunachal Pradesh, ale dotąd nie było ono tam stosowane. Z kolei w stanie Tamil Nadu niedługo po wprowadzeniu prawa antykonwersyjnego szybko się z niego wycofano .

 W opinii obrońców praw człowieka ustawy te są wykorzystywane, aby utrudniać konwersje na inną niż hinduizm religię. Dotyczy to zwłaszcza autochtonicznej ludności plemiennej Indii tradycyjnie wyznającej animizm i kulty szamańskie.

 Przepisy sprzyjają jednocześnie konwersjom na hinduizm. Przyjęcie hinduizmu skutkuje wprowadzeniem osoby w obręb systemu kastowego. Nawróceni na hinduizm plemieńcy stają się w takim wypadku najniższą kastą, którą można wykorzystywać do wykonywania najgorszych i źle płatnych prac. Odwrotnie – przyjęcie chrześcijaństwa stawia taką osobę poza systemem kastowym, ułatwia zdobycie wykształcenia i umożliwia godne życie.

 Organizacje chrześcijańskie i niezależni eksperci prawni zwracają uwagę, że wszędzie tam gdzie obowiązuje prawodawstwo dotyczące zmiany religii dochodziło w ostatnich latach do aktów przemocy wobec chrześcijan. Kard. Telesphore Toppo przestrzega jednak przed zbyt pochopnym zarzucaniem całym Indiom nietolerancji religijnej. „Ponieważ w ostatnich latach pojawili się fundamentaliści przypadki nietolerancji stały się częstsze. Dlatego mamy problemy. Ale generalnie Hindusi są ludźmi tolerancyjnymi” – zaznacza indyjski purpurat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Indie: prawodawstwo przeciw konwersjom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.