Nietypowe „nabożeństwo majowe” w Iraku

Radio Watykańskie

Nietypowym „nabożeństwem majowym” zakończyli miesiąc maryjny chrześcijanie Kirkuku, modląc się razem z wyznawcami islamu. W tym mieście na dotkniętej ostatnio krwawą przemocą północy Iraku zaprosił muzułmanów do wspólnej modlitwy tamtejszy arcybiskup chaldejski Louis Sako.

 

W katedrze obrządku chaldejskiego katolicki diakon odczytał opis zwiastowania z Ewangelii Łukasza, a jeden z imamów 19. surę Koranu Mariam, poświęconą Matce Jezusa. Islam otacza Maryję szacunkiem, choć nie uważa Jej za Matkę Bożą, nie uznając bóstwa Chrystusa. Kobiety obu religii odmówiły modlitwę do Maryi w czterech tamtejszych językach: arabskim, kurdyjskim, turkmeńskim i chaldejskim.

 

Zwierzchnicy religijni wypuścili na znak pokoju gołębie. W spotkaniu wzięły udział rodziny dwóch ofiar terroryzmu, zamordowanych w Kirkuku w połowie maja: chrześcijanina porwanego z żądaniem wygórowanego okupu i muzułmańskiego policjanta.

 

Terror związany tak z islamskim fundamentalizmem, jak i z przestępczością, nasila się ostatnio na północy Iraku. W pobliskim Mosulu zamordowano wczoraj chrześcijanina wyznania syryjskoprawosławnego, wicedyrektora fabryki cementu, ojca czworga dzieci. Abp Sako, inicjator dzisiejszego nabożeństwa w Kirkuku, zaapelował o zaprzestanie przemocy i dopuszczanie chrześcijan do udziału w budowaniu życia społecznego.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook