Belgijski Kościół wypłaci odszkodowania

Episkopat Belgii oraz Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonnych zobowiązali się do wypłacenia odszkodowań ofiarom nadużyć seksualnych duchowieństwa. Komunikat w tej sprawie wydano po opublikowaniu przez belgijski parlament raportu specjalnej komisji dotyczącego nadużyć seksualnych i pedofilii.

 

Zwierzchnicy belgijskiego Kościoła wyrażają oburzenie w obliczu poważnych faktów, jakich dopuścili się niektórzy duchowni i członkowie wspólnot zakonnych. Zaznaczają, że czyny te spowodowały cierpienia i urazy ofiar.

 

Biskupi wyrażają ubolewanie a także uznanie dla odwagi ofiar, które zaświadczyły o bolesnych faktach. Są one o tyle bardziej bolesne, głosi komunikat, że dopuścili się ich członkowie Kościoła obdarzeni autorytetem moralnym, którzy powinni być wzorem ze względu na złożone w nich zaufanie.

 

- Świadomi swojej odpowiedzialności moralnej oraz oczekiwań społeczeństwa biskupi i przełożeni zakonni zobowiązują się do zapewnienia ofiarom uznania roszczeń i zadośćuczynienia ich cierpieniom. Są więc zdecydowani, by przywrócić ofiarom godność i zapewnić im rekompensaty finansowe według ich potrzeb - czytamy w opublikowanym dziś komunikacie.

 

Strona kościelna zobowiązuje się także do współpracy z komisją parlamentarną i ustanowienia komisji arbitrażowej w tych przypadkach, które uległy przedawnieniu, dążąc do mediacji między stronami. Zobowiązuje się ponadto do podjęcia wszelkich możliwych środków, aby do takich faktów nie mogło dojść w przyszłości.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~otwarte oczy 23:04:11 | 2011-05-30
 Po prostu brak słów!!!!!!!!! Czy pieniądze potrafią zrekompensować tak wielkie krzywdy wyrządzone dzieciom? Jestem kataliczką, ale po takich czynach księży - zastanawiam się  jak oni mogą pouczać innych, potepiać np. za antykoncepję itp. Już dawno straciłam zaufanie do tej instytucji. ŻAL MI BIEDNYCH DZIECI.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?