Szczyt międzyreligijny przed obradami G8

KAI / slo

W Bordeaux we Francji zebrało się 38 przywódców różnych religii, aby omówić tematy będące przedmiotem zainteresowania przywódców państw grupy G8, którzy spotkają się w Deauville w dniach 26-27 maja. Są obecni przedstawiciele chrześcijaństwa, judaizmu, islamu, buddyzmu szintoizmu i bahaizmu.

W trwającym do jutra szczycie międzyreligijnym biorą udział m.in. prawosławny metropolita Emmanuel, stojący na czele Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) i kard. Jean-Pierre Ricard, arcybiskup Bordeaux, wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

Wśród uczestników spotkania są także: pastor Paul Baty, przewodniczący Federacji Protestanckiej Francji, Mohammed Moussaoui, przewodniczący Rady Kultu Muzułmańskiego we Francji oraz rabin Richard Marker z Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego ds. Konsultacji Religijnych.

W centrum spotkania przywódców religijnych znalazły się takie zagadnienia jak kryzys rynków światowych, ale również potrzeba zmiany modelu antropologicznego, sprawiedliwość w podziale dóbr między Północą i Południem, konsekwencje zmian klimatycznych, wojna, bezpieczeństwo i ubóstwo itp.

DEON.PL POLECA

Marazzitti zapowiedział, że zwrócą się oni ponownie z prośbą do G8 o podjęcie inicjatyw mających na celu osiągnięcie Milenijnych Celów Rozwoju, którymi są: zmniejszenie ubóstwa o 50 proc. do 2015 r., przeznaczanie przynajmniej 9,7 proc. PKB na pomoc dla krajów najuboższych oraz redukcja emisji dwutlenku węgla. Wypracują też nowe propozycje, takie jak powszechny dostęp do terapii AIDS.

Jutro na zakończenie szczytu przywódcy religijny ogłoszą swe przesłanie do uczestników spotkania G8. Zawierać ma ono m.in. zachętę do ustanowienia relacji między Zgromadzeniem Ogólnym Narodów Zjednoczonych a grupami G8 i G20, z udziałem religii. Marazzitti wyraził nadzieję, że zostanie on potraktowany poważnie.

W szczytach politycznych i gospodarczych tzw. grupy G8 biorą udział przywódcy: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Stanów Zjednoczonych (G6, od 1975 r.) oraz Kanady (G7, od 1976 r.) i Rosji (od 1997 r.). Szczyty G20 natomiast to odbywające się od 1999 r. spotkania nt. wspólnej polityki finansowej z udziałem 19 państw o najlepiej rozwiniętej gospodarce oraz Unii Europejskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szczyt międzyreligijny przed obradami G8
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.