Nagrodzono firmy przyjazne pracującym matkom

Nagrodzono firmy przyjazne pracującym matkom
(fot. Koivth / wikipedia.pl)
KAI / wm

Danon Sp. z o.o., O.K. Centrum Języków Obcych z Lublina oraz Centrum Edukacji „OSKAR” z Olsztyna - to tegoroczni laureaci konkursu „Mama w pracy”. Jego czwartą edycję zorganizowały Fundacja Świętego Mikołaja, Rzeczpospolita oraz MillwardBrown SMG/KRC. W czasie uroczystej gali, która odbyła się 20 maja w holu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, przedstawiono również wyniki badań przeprowadzonych wśród kobiet pracujących w firmach zgłoszonych do konkursu. Jak się okazuje większość pracujących kobiet w ciąży - 78 proc. - spotyka się z życzliwym traktowaniem przez przełożonych.

Tegoroczna edycja konkursu „Mama w pracy” jest już czwartą z kolei. Jego organizatorom - Fundacji Świętego Mikołaja, Rzeczpospolitej oraz Instytut Badawczy MillwardBrown SMG/KRC - zależy na wyróżnieniu tych firm, które stwarzają kobietom w ciąży lub wychowującym dzieci odpowiednie warunki w miejscu pracy. „Bardzo nam zależy, by promować odpowiednie rozwiązania skierowane do matek” - powiedział w rozmowie z KAI Sylwia Romańczak z Fundacji Świętego Mikołaja.

 Tym razem swoje zgłoszenie do konkursu nadesłało 112 dużych, średnich i małych firm z całego kraju. Z tego gronka kapituła wybrała troje laureatów. W kategorii „Duże firmy” zwyciężyła firma Danon Sp. z o.o., która m.in. wprowadziła dodatkowy miesięczny płatny urlop macierzyński, opiekę medyczną podczas ciąży, dodatkowy dzień urlopu okolicznościowego dla ojców, jak również elastyczne godziny pracy dla matek.

 Laureatem w kategorii „Średnia firma” zostało O.K. Centrum Języków Obcych z Lublina, które zatrudnia 60 osób, z czego 45 to kobiety. Pracownice otrzymują tam wyprawki dla dzieci, mogą liczyć na dofinansowanie kosztów uczęszczania dziecka do przedszkola czy żłobka a w razie potrzeby przyjść z potomstwem do pracy.

DEON.PL POLECA

 W kategorii „Małe firmy” wyróżniono Centrum Edukacji „OSKAR” z Olsztyna. Na 42 pracowników 38 stanowią kobiety. Matki mogą liczyć na ruchome godziny pracy, skorzystać z transportu firmowego do celów prywatnych np. by odwieźć dziecko do lekarza, jak również z dofinansowania do żłobka czy przedszkola.

 Prócz tego wyróżniono 27 firm, które wspierają kobiety łączące macierzyństwo z rozwojem zawodowym. Wśród zauważonych instytucji znalazło się m.in. Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

 W czasie uroczystej gali, podczas której w holu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zwycięzcom wręczono statuetki zaprezentowano również wyniki ankiet przeprowadzonych wśród kobiet pracujących w zgłoszonych do konkursu firmach. Okazuje się, że aż 78 proc. kobiet w ciąży spotyka się z życzliwym traktowaniem przez przełożonych a aż 89 proc. z życzliwością współpracowników. Niestety aż 44 proc. kobiet w ciąży nie ma możliwości wykonywania całości lub części pracy w domu a ponad połowa (54 proc.) nie otrzymuje pomocy finansowej na zakup wyprawki. 12 proc. badanych kobiet wychowujących dzieci do lat 4 stwierdziło, że zdarza się, iż miejscu pracy mają nieprzyjemności, jeśli chodzą na zwolnienia lekarskie a 11 proc. wbrew własnej woli pracuje w godzinach nadliczbowych. Aż 56 proc. badanych uznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy w ich miejscu pracy jeśli chodzi o sytuację kobiet mających dzieci nic się nie zmieniło.

 W rozmowie z KAI Kuba Antoszewski z Instytutu Badawczego MillwardBrown SMG/KRC podkreślił, że przedstawione wyniki nie są w pełni reprezentatywne, ponieważ badanie przeprowadzono jedynie wśród 112 firm, które zgłosiły się do konkursu. Opracowano je na podstawie prawie 6,5 tys. internetowych ankiet. „Z badań wynika, że cały czas jest sporo do zrobienia, ale te firmy, które biorą udział w konkursie wyznaczają wysoki stopień organizacji stanowiska pracy przyjaznego mamom” - powiedział Kuba Antoszewski.

 Fundacja Świętego Mikołaja działa od 1998 roku. Organizacja powstała, by przywrócić społeczeństwu jego naturalną zdolność do pomagania innym i umiejętność dzielenia się z druga osobą. Fundacja organizuje zbiórki pieniędzy na rzecz potrzebujących, realizuje społeczne kampanie reklamowe i prowadzi badania potrzeb poszczególnych grup społecznych.

 Przewodniczącym kapituły konkursu „Mama w pracy” jest Piotr Gabriel, zastępca redaktora naczelnego Rzeczpospolitej. Wśród członków jest m.in. ks. Marcin Brzeziński, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nagrodzono firmy przyjazne pracującym matkom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.