Kraków: Rozpoczęły się 11. Dni Tischnerowskie

Mszą św. w krakowskiej Kolegiacie św. Anny rozpoczęły się w środę 11. Dni Tischnerowskie. Bp Tadeusz Pieronek powiedział w homilii, że dyskusje podczas spotkania przydadzą się, by „nieco uporządkować, przewietrzyć myślenie o patriotyzmie”.

 

Patriotyzm jest tematem przewodnim tegorocznych Dni.

 

Bp Pieronek środowe kazanie poświęcił postawie patriotycznej w życiu doczesnym człowieka, która – jak mówił - nie wyklucza poczucia patriotyzmu także względem nieba. Zaznaczył, że ostatnio wywiązała się intensywna dyskusja polityczno-społeczna dotycząca patriotyzmu Polaków, a rozmowy w ramach Dni Tischnerowskich są jej częścią.

 

Po mszy, w której uczestniczyli przyjaciele i współpracownicy ks. Tischnera rozpoczęło się spotkanie z tegorocznymi laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.

 

Nagroda jest przyznawana od 2001 r. przez jury, któremu przewodniczy ks. Adam Boniecki, w trzech kategoriach: pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację tischnerowskiego "myślenia według wartości"; publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować "nieszczęsny dar wolności"; oraz inicjatyw duszpasterskich i społecznych, współtworzących "polski kształt dialogu".

 

W pierwszej kategorii, jako kontynuatora „myślenia według wartości” kapituła uhonorowała dr Piotra Sikorę, adiunkta w Katedrze Filozofii Religii i Dialogu Międzyreligijnego Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie za książkę „Logos niepojęty”.

 

Laureatem w drugiej kategorii, za nauczanie Polaków przyjmowania „nieszczęsnego daru wolności” został prof. Dariusz Kosiński z Katedry Dramatu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego za książkę „Teatra polskie. Historie”.

 

Nagrodę w ostatniej kategorii przyznano Uniwersytetowi Dzieci, w którego imieniu odebrała ją współtwórczyni ośrodka Agata Wilam. Przyznano ją za „meblowanie najmłodszych głów, czyli pracę z dziećmi, która naucza ich samodzielnego myślenia”.

 

Celem Dni Tischnerowskich, które zakończą się 30 kwietnia, jest upamiętnianie osoby i twórczości ks. Józefa Tischnera oraz prowadzenie dyskusji nad myślami, którymi natchnął swoich uczniów i kontynuatorów.

 

Organizatorami Dni Tischnerowskich są: Instytut Myśli Józefa Tischnera, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie.

 

Ks. Józef Tischner - znany i powszechnie lubiany kapłan, filozof i pisarz - zmarł 28 czerwca 2000 r. w Krakowie. Jest pochowany w Łopusznej na Podhalu, skąd pochodził.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook