Bieszczadzka Droga Krzyżowa na Tarnicę

Ponad pięć tysięcy pielgrzymów wzięło w piątek udział w bieszczadzkiej Drodze Krzyżowej, zakończonej wejściem na najwyższy szczyt polskich Bieszczad - Tarnicę (1346 m n. p. m.).

 

Od rana pielgrzymi szli w wielu grupach kilkoma trasami wiodącymi na szczyt. Wchodząc odprawiano kolejne stacje Drogi Krzyżowej. Wejście i powrót trwały kilka godzin.

 

Wejściu na Tarnicę towarzyszyła bardzo dobra pogoda. Wiał słaby wiatr, była dobra widoczność.

 

Wielkopiątkowe wejścia na Tarnicę mają wieloletnią tradycję. W 1987 roku grupa turystów z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Rzeszowie potajemnie wniosła na szczyt elementy 6,5-metrowego krzyża. Krzyż postawiono dla upamiętnienia wędrówek Jana Pawła II po Bieszczadach oraz jego trzeciej pielgrzymki do Polski. Wkrótce stał się celem wielkopiątkowych pielgrzymek.

 

Karol Wojtyła dwukrotnie wszedł na Tarnicę. Po raz pierwszy był tam 5 sierpnia 1953 roku, powtórnie - już jako biskup - na początku lat 60.

 

W tym roku w Wielki Piątek pielgrzymi wędrują także na inne szczyty w Bieszczadach i Beskidzie, m. in. wchodzili na Smerek, Górę Grzywacką i Liwocz.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~polak 20:49:48 | 2012-03-06
czyli za miesiac ruszamy od lat juz  biore udzial   i  nie wyobrazam sobie aby moglo byc inaczej w tym roku /pozdro

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~datex 13:37:28 | 2011-04-23
Bardzo ciekawe doświadczenie jak na Wielki Piątek. Byłem pierwszy raz i polecam każdemu, kto ma choć trochę sił w zanadrzu

Oceń odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook