Przesłanie Komisji ds. Kościoła w Chinach

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

„Ostatnie miesiące były szczególnie trudne dla chińskich katolików” – powiedział ks. Federico Lombardi SJ, komentując opublikowane wczoraj przesłanie watykańskiej Komisji ds. Kościoła w Chinach.

Wydarzenia te, na które Watykan zdecydowanie zareagował w obronie wolności Kościoła, wywołały napięcia i dezorientację w kościelnej wspólnocie – zauważył ks. Lombardi.

Zwrócił uwagę, że przesłanie Komisji ds. Kościoła w Chinach w tej kryzysowej sytuacji jasno ocenia fakty w świetle doktryny katolickiej: bezprawność ubiegłorocznej konsekracji w Chengde i posługi biskupiej tego, kto ją otrzymał; konieczność potwierdzenia wierności Papieżowi i naprawienia wywołanego zgorszenia; niedopuszczalność narzucania przez państwo organów kierujących Kościołem.

„Nie da się zaprzeczyć, że fakty te rodzą poważny niepokój o przyszłość – powiedział watykański rzecznik prasowy. – Budzą obawę, że podobne sytuacje mogą się powtórzyć w licznych wakujących dziś diecezjach.

DEON.PL POLECA

Jednak w przesłaniu widać szczerą bliskość. Musi ona towarzyszyć przywołaniu do ścisłego przestrzegania prawa kanonicznego ze względu na świadomość trudności i cierpień w przeżywanych sytuacjach. Ma naprawdę dać odczuć zachętę, zakorzenioną w doświadczeniu duchowym kościelnej komunii karmionej wytrwałą modlitwą.

Jest to perspektywa realistyczna, ale zarazem nie zraża. Niejednokrotnie wyraża się przekonanie, że dla rozwiązania różnych problemów Kościoła w Chinach, jak np. nominacji biskupów czy zreorganizowania jednostek administracji kościelnej, cenny byłby szczery i pełen szacunku dialog z władzami świeckimi. Przyczyniłoby to się bardzo do zgody w społeczeństwie, której dla wspólnego dobra pragną wszyscy, począwszy od katolików. Potwierdzono zatem raz jeszcze gotowość Stolicy Apostolskiej do tego dialogu, życząc takiej samej gotowości z drugiej strony” – mówił rzecznik Stolicy Apostolskiej.

Ks. Lombardi SJ zauważył, że przesłanie Komisji ds. Kościoła w Chinach obficie cytuje list Benedykta XVI do katolików chińskich z 2007 r., będący stale aktualnym punktem odniesienia. Wspomina też wprost wielkoduszny wysiłek, podejmowany tam przez księży oraz osoby zakonne i świeckie. Potrzebują oni odpowiedniej formacji, by dawać skutecznie chrześcijańskie świadectwo na miarę obecnych czasów.

Ponadto watykański rzecznik prasowy odnotował, że przesłanie podaje z uzasadnioną radością wiadomość o wszczęciu przez diecezję Szanghaju sprawy beatyfikacyjnej Pawła Xu Guangqi, świeckiego konwertyty z przełomu XVI i XVII wieku.

Ten bardzo wykształcony urzędnik cesarski był przyjacielem i jednym z pierwszych uczniów jezuickiego misjonarza o. Matteo Ricciego, który wprowadził chrześcijaństwo do nowożytnych Chin w owocnym dialogu z chińską kulturą. „Patrząc na przykładne życie Xu Guangqi Chińczycy, także niekatolicy, mogą lepiej zrozumieć, że być jednocześnie Chińczykiem i katolikiem to żadna sprzeczność ani zagrożenie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przesłanie Komisji ds. Kościoła w Chinach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.