Wystawa „Życie religijne w Auschwitz”

KAI / psd

W galerii Salezjańskiego Centrum dla Dorosłych nieopodal byłego obozu KL Auschwitz odbył się 27 stycznia wernisaż specjalnej wystawy z okazji 65 rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu. Na ekspozycję, która nosi tytuł „Świadkowie Miłości Bożej w obozowym piekle” składa się około 20 prac więźniów i byłych więźniów, poruszające tematykę religijną, oraz rysunkowe dokonania młodych dzieci i młodzieży,którzy wzięli udział w konkursie plastycznych „Życie religijnym w Auschwitz”.

Jak tłumaczy ks. Robert Bieleń SDB z parafii salezjańskiej, graniczącej z terenem Miejsca Pamięci, wystawa nawiązuje także do tego, że w budynku parafialnym mieściło się kiedyś muzeum martyrologii duchowieństwa w niemieckich obozach koncentracyjnych. Funkcjonowało ono od końca lat 50. do końca lat 70. ubiegłego wieku.

Wśród prac zobaczyć można sceny z życia więźniów w KL Auschwitz, przewija się tu często postać św. Maksymiliana Kolbe oraz obecny jest motyw duchowej walki, jaką musieli stoczyć więźniowie.

„Te wszystkie prace pokazują, że ostateczne słowo w walce duchowej należało do Miłości” – zaznacza ks. Bieleń.

DEON.PL POLECA

Wśród zgromadzonych prac dominują obrazy Mieczysława Kościelniaka, nieżyjącego już grafika, malarza i rysownika, który w czasie pobytu w Auschwitz stworzył około 300 rysunków. Z narażeniem życia przemycał je poza teren obozu.

Na wystawie znalazły się tu także m.in. prace Rene Reno, Janiny Tollik, Władysława Siwka, Zofii Stępień, M. Hiszpańskiej, Franciszki Studzińskiej czy Czesława Kaczmarczyka. Wszystkie pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum w Oświęcimiu.

Na wystawie oglądać można grafiki 53-letniego Józefa Łasakowskiego, inspirowane tematyką obozową.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wystawa „Życie religijne w Auschwitz”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.