"Porzucone krzyże" na wielkopostnej wystawie

Ok. 300 eksponatów - przede wszystkim krzyży z różnych krajów Europy - można obejrzeć w okresie Wielkiego Postu na wystawie w sanktuarium Miłosierdzia Bożego na kieleckim osiedlu Czarnów.


Wystawa prezentuje ponad 250 krucyfiksów wykonanych z różnych materiałów i w różnych technikach oraz kilkadziesiąt figur Chrystusa Frasobliwego.

 

Eksponaty pochodzą z zdecydowanej większości ze zbiorów ks. prałata Krzysztofa Pastuszaka, proboszcza belgijskich parafii: Loupoigne, Ohain, Longueville, wieloletniego misjonarza w Kamerunie. Ks. Pastuszak gromadził „niechciane” przez rodziny zmarłych, starszych parafian krzyże w krajach Europy Zachodniej, głównie w Belgii i Francji i przekazał je do Kielc.

 

Pokazane na wystawie krzyże są drewniane i metalowe, niektóre kunsztownie wykonane, składane, na bazie łusek do pocisków, drewnianych korzeni, porcelanowe itp. Część z nich pochodzi z XVII wieku.

 

Ekspozycję w kościele Miłosierdzia Bożego na Czarnowie można oglądać w wielkopostne niedziele od godz. 16. do 17.30. Chętni planujący zwiedzanie w innych godzinach powinni ustalić to telefonicznie.

 

Wystawa „Porzucony krzyż” była prezentowana w ubiegłem roku i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających – odwiedziło ją kilka tysięcy osób.

Wspomóż Nas
Tagi: krzyże, krzyż

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook