Kościół powinien wypłacić odszkodowania

Komisja belgijskiego parlamentu, utworzona po ujawnieniu licznych przypadków nadużyć seksualnych ze strony duchownych zarekomendowała, aby Kościół katolicki ustanowił komisję arbitrażową, mającą doprowadzić do wypłacenia odszkodowań ofiarom. Jest to wynik trzymiesięcznych przesłuchań, na które wzywani byli m.in. prymas Belgii, abp André-Joseph Léonard i jego poprzednik, kard. Godfried Danneels.

 

W skład proponowanej komisji arbitrażowej mieliby wejść specjaliści z dziedziny medycyny i psychologii. Rozpatrując każdy fakt nadużyć z osobna mieliby oni proponować sposób załatwienia sprawy przez Kościół w tych przypadkach, gdy ofiary nie chciałyby oddać sprawy w ręce wymiaru sprawiedliwości lub gdy w świetle prawa przestępstwo byłoby już przedawnione. Ofiary mogłyby wtedy – w zależności od swego życzenia – domagać się odszkodowania finansowego, opieki psychologicznej lub przeprosin ze strony władz kościelnych.

 

W ogłoszonym 30 marca wieczorem komunikacie biskupi Belgii obiecali, że uważnie przeanalizują zalecenia komisji parlamentarnej. Podobnie jak podczas przesłuchań nie zobowiązali się jednak do wypłacenia odszkodowań – zauważa agencja AFP.

 

W sumie deputowani przyjęli 70 zaleceń, sugerując m.in. wydłużenie okresu przedawnienia z 10 lat obowiązujących obecnie do 15 lat.

 

Komisja parlamentarna powstała po ogłoszeniu we wrześniu 2010 r. świadectw niemal 500 osób oskarżających duchownych katolickich o to, że molestowali je seksualnie w czasie ich dzieciństwa lub młodości. Większość z tych zdarzeń miała mieć miejsce od lat 50. do 80. XX w.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?