„Nie” dla wojny, posłuchajmy apelu papieża

Do apelu Benedykta XVI, który wezwał wczoraj o zawieszenie broni w Libii przyłączyli się biskupi Maroka, Algierii, Tunezji i Libii. Regionalna Konferencja Biskupia Afryki Północnej (CERNA) w specjalnym komunikacie przyznała, że w krajach arabskich zachodzą „procesy historycznej ewolucji”. Ponowiła też swój apel o to, aby „znaleźć sprawiedliwe i godne dla wszystkich wyjście z tego bolesnego konfliktu”.


Tekst podpisany przez przewodniczącego CERNA, abp. Vincent’a Landela z Rabatu podkreśla, że niedawne wydarzenia w krajach Maghrebu są „uprawnionym domaganiem się wolności, sprawiedliwości i godności, szczególnie przez młode pokolenie”. Mieszkańcy regionu chcą być traktowani jako odpowiedzialni obywatele, mający możliwość znalezienia pracy, która pozwoli im na godziwe życie, bez konieczności uciekania się do „jakiejkolwiek formy korupcji i klientelizmu”.

 

Odnosząc się do „wiatru zmian”, jaki wieje obecnie przez Libię, biskupi Afryki Północnej dali wyraz solidarności z biskupami z Trypolisu i Bengazi oraz wszystkimi mieszkańcami tego kraju. Potwierdzili również swój sprzeciw wobec przemocy i wojny.

 

– Wiemy, że wojna nie jest żadnym rozwiązaniem, a gdy wybucha, jest tak samo nie do opanowania jak wybuch reaktora jądrowego. Pierwszymi ofiarami są zawsze najubożsi i najbardziej pokrzywdzeni. Ponadto, czy chcemy tego, czy nie, wojna na Bliskim Wschodzie, a teraz w Maghrebie, zawsze będzie interpretowana jako „krucjata”. Pociągnie to za sobą nieuniknione konsekwencje w codziennym współżyciu chrześcijan i muzułmanów - uważają hierarchowie.

 

Członkowie CERNA proszą o dyplomatyczną mediację w konflikcie i apelują o pomoc humanitarną. Modlą się także do Boga, aby „natchnął odpowiedzialnych za narody do znalezienia drogi prowadzącej do sprawiedliwości i pokoju”.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook