2 kwietnia Kraków czyta Jana Pawła II

2 kwietnia w Krakowie, w kapitularzu klasztoru o. Dominikanów, odbędzie się kilkugodzinne czytanie tekstów Jana Pawła II. Chcemy przygotować Polaków do beatyfikacji papieża, przypominając jego nauczanie - mówią organizatorzy akcji z Instytutu Tertio Millennio.

 

Fragmenty papieskich encyklik i adhortacji, listy apostolskie i homilie czytać będą m.in. kard. Franciszek Macharski, siostra Anna Bałchan, Anna Dymna, Krzysztof Globisz, Jarosław Gowin, Stanisław Soyka i Krzysztof Ziemiec. Wybrane teksty podzielono na sześć bloków tematycznych, np. rodzina, młodzież, kultura.

 

- Wybraliśmy teksty poświęcone zagadnieniom, które były szczególnie ważne w papieskim nauczaniu i są ważne także dzisiaj. W każdym bloku tematycznym będą prezentowane trzy teksty – zarówno te bardziej znane, jak i takie, które niewielu z nas słyszało - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Paweł Kostecki z Instytutu Tertio Millennio.

 

Jak podkreśla Marta Maciszewska z Instytutu Tertio Millennio, beatyfikacja powinna być dla Polaków momentem autorefleksji i sprawdzianem, co zrobiliśmy z dziedzictwem Jana Pawła II. „Momentem, w którym społeczeństwo może nie tylko pokazać, że kocha, ale przede wszystkim zna Jana Pawła II” – mówiła Maciszewska.

 

- Jan Paweł II był bardzo charyzmatyczną i ciepłą osobą, potrafił sprawić, że ludzie wsłuchiwali się w jego słowa. Sześć lat po śmierci papieża jest nam trudniej dbać o to dziedzictwo, tak aby tą ciężką często filozofię ubrać w opakowanie atrakcyjne dla współczesnego człowieka, dlatego zdecydowaliśmy się na projekt, który zwróci uwagę nie na osobę Jana Pawła II, ale na jego nauczanie i to, co zostawił - podkreśliła Maciszewska. - Staramy się zwrócić uwagę Polaków na to, co pisał, myślał i czego oczekiwał od nas Jan Paweł II, a nie tylko na to, że lubił jeździć na nartach i jakie były jego ulubione ciastka - dodała.

 

Po każdym z bloków tematycznych nastąpi dyskusja. Na zakończenie w bazylice oo. Dominikanów odbędzie się koncert Stanisława Soyki, który wykona „Tryptyk rzymski”.

 

W klasztornych krużgankach będzie można zobaczyć wystawę fotografii Stanisława Markowskiego „Ku wolności”, a na stoiskach kilku wydawców kupić książki Jana Pawła II i o Janie Pawle II. Organizatorzy zapraszają wszystkich, także rodziny - dzieci będą mogły spędzić czas pod opieką wolontariuszy w sali zabaw.

 

Projektowi „Kraków czyta Jana Pawła II” towarzyszyć będzie zbiórka pieniędzy na rehabilitację 33-letniej Joanny Kosińskiej, mamy dwójki dzieci, która w sierpniu 2010 r. przeszła operację guza móżdżku.

 

Lekturę papieskich tekstów organizuje Instytut Tertio Millennio we współpracy z Kolegium Ojców Dominikanów w Krakowie, Wydawnictwem Michalineum i Duszpasterstwem Akademickim Beczka.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Kinga 10:09:49 | 2011-04-02
Cyrk. Teksty Papieża to nie rola dla aktorów.

O co wlasciwie masz pretensje ? Aktorzy maja czytac tylko rozrywkowe teksty, a te powazne - ministranci i lektorzy ledwo dukajacy ?
Człowiek powinien jes obie przyswajać po cihcu w domu w samotności i skupieniu, jak każdą poważna lakturę, lub w wąskim gronie dyskutantów.

Siegnijmy do poczatkow: Ewangelie byly przeznaczone do sluchania publiczego, bynajmniej nie do czytania po cichu w domu w samotnosci.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

brat_robot 11:06:32 | 2011-03-29
@R trzeba się czegoś trzymać, prawda, choćby jakiejś bałwochwalczej prowizorki. Bez fanatycznego kultu JP2 z polskiego katolicyzmu nie zostanie raczej zbyt wiele (na masowym poziomie).

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~R 10:51:08 | 2011-03-29
Cyrk. Teksty Papieża to nie rola dla aktorów. Człowiek powinien jes obie przyswajać po cihcu w domu w samotności i skupieniu, jak każdą poważna lakturę, lub w wąskim gronie dyskutantów. Kto cokolwiek zapamięta z takiego zbiorowego "maratonu"? Wszelkie takie masowe akcje "ku czci" Papieża to rozpaczliwe próby wskrzeszenia mysli JPII, która nie została przez Naród przyswojona, nie licząc wyjątków. "Maraton" czytania - żałosne. Może  ktoś pobije rekord w czytaniu "cięgiem" wszystkiego, co Papież napisał? I dostanie za to medal? Ale intencje napewno szlachetne.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook