Poznań zaprosi papieża na rocznicę Chrztu

Poznań zaprosi papieża na rocznicę Chrztu
Obok osoby Ojca Świętego, władze miasta zamierzają zaprosić na świętowanie prezydenta Czech i kanclerza Niemiec. (fot. Grzegorz Gałązka/DEON.pl)
KAI / psd

Władze Poznania chcą zaprosić papieża do stolicy Wielkopolski na przypadające w 2016 roku obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, który książę Mieszko I otrzymał być może właśnie w Poznaniu.

„Wiele wskazuje na to, iż właśnie w Poznaniu, jako najważniejszym grodzie za czasów Mieszka, miało miejsce przyjęcie chrztu. Mamy więc prawo szczególnie uroczyście świętować obchody okrągłej rocznicy tego wydarzenia” – powiedział KAI wiceprezydent Poznania, Sławomir Hinc.

Zaznaczył, że obok osoby Ojca Świętego, władze miasta zamierzają zaprosić na świętowanie prezydenta Czech i kanclerza Niemiec, gdyż „państwa te odegrały znaczącą rolę w przyjmowaniu przez Polskę chrześcijaństwa” oraz przedstawicieli krajów ościennych.

„Przyjęcie religii chrześcijańskiej było ważne nie tylko dla naszego kraju, ale również dla narodów sąsiednich. Wraz z wiarą nastąpił bowiem także rozwój kultury łacińskiej i cywilizacji chrześcijańskiej, które ukształtowały Europę środkowo-wschodnią” – podkreślił wiceprezydent.

DEON.PL POLECA

Urzędnicy chcą wykorzystać obchody przyjęcia chrześcijaństwa w staraniach o przyznanie Poznaniowi w 2016 roku miana Europejskiej Stolicy Kultury. „Byłaby to okazja do pokazania integracyjnej roli kultury w wymiarze lokalnym, narodowym i międzynarodowym” – uważa Hinc.

Na pytanie KAI, czy władze miasta podjęły już oficjalne starania w sprawie zaproszenia papieża do Poznania, wiceprezydent Hinc odparł: „Jesteśmy na etapie planowania obchodów, ale tak wielkie wydarzenia wymagają odpowiedniego wyprzedzenia i niebawem takie zaproszenie wystosujemy”.

Do tej pory Poznań odwiedził dwukrotnie papież Jan Paweł II, który przybył do stolicy Wielkopolski w 1983 i 1997 roku. W 1966 roku natomiast komunistyczne władze PRL odmówiły zgody Pawłowi VI przyjazdu do Polski na obchody 1000-lecia chrześcijaństwa w Polsce.

Chrzest Polski, od którego datuje się początek państwa polskiego i proces chrystianizacji jego ludności, został zapoczątkowany 14 kwietnia 966 roku przez osobisty chrzest Mieszka I. Pierwszy historyczny władca Polski mógł zostać ochrzczony na Ostrowie Lednickim, w Gnieźnie bądź w Poznaniu – gdyż tam odkryto baptysteria z drugiej połowy X wieku.

By zapobiec uzależnieniu się swego młodego państwa od Niemiec, polski książę przyjął chrzest za pośrednictwem Czech. Mogło się to dokonać po poślubieniu przez Mieszka czeskiej księżniczki Dobrawy, która była już chrześcijanką.

Akt przyjęcia chrztu uczynił z Mieszka I władcę równego innym władcom chrześcijańskim w ówczesnej Europie. Do Polski zaczęli napływać duchowni, którzy służyli pomocą władzy i tworzyli pierwsze zręby kultury chrześcijańskiej.

W 968 roku przybył do Poznania biskup Jordan, który działalnością misyjną objął całe terytorium ówczesnego państwa polskiego. Na Ostrowie Tumskim wzniesiono zaś pierwszą na ziemiach polskich katedrę, gdzie pochowano Mieszka I oraz jego syna – króla Bolesława Chrobrego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poznań zaprosi papieża na rocznicę Chrztu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.