Krzyż jest symbolem cywilizacji Zachodu

Krzyż jest znakiem naszej cywilizacji, jednym z najważniejszych symboli Zachodu, niezależnie od tego, czy uznaje się jego wymiar religijny czy nie. Przypomniał o tym przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi na marginesie konferencji prasowej, prezentującej najnowszą inicjatywę tego urzędu - międzykulturowe spotkanie „Dziedziniec pogan”.

 

Włoski purpurat kurialny wypowiedział się na ten temat na krótko przed wydaniem przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ostatecznego wyroku w sprawie obecności krzyży we włoskich szkołach.


Kardynał przyznał, że na świat zachodni znaczny wpływ wywarła kultura starożytnej Grecji a także takie nurty jak Oświecenie w XVIII wieku oraz idealizm i socjalizm w XIX stuleciu. Jednakże to obecność chrześcijaństwa miała decydujące znaczenie i odcisnęła się najsilniej na cywilizacji zachodniej.

 

Zdaniem hierarchy, w usuwanie i likwidację symboli wpisane jest wielkie niebezpieczeństwo utraty naszej tożsamości, stawania się jednostkami szarymi, bez znaczenia. - Największym problemem, jaki mamy dziś w dialogu z islamem, jest właśnie to, że Zachód może się jawić jako twór szary, pozbawiony oblicza – powiedział dziennikarzom przewodniczący Papieskiej Rady.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~ÓÓ 11:33:57 | 2011-05-06
Józek pisze sie przez "Ó".

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Juzek 00:01:29 | 2011-05-06
Krzyz jest symbolem pewnej hegemonii. W wielu krajach Europy juz sie z krzyza wyleczono i to obciach wieszac go w budynkach publicznych. Od tego sa swiatynie i koscioly. 

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook