UE powinna przeciwdziałać chrystianofobii

KAI / ad

Unia Europejska, wyposażona w nowe narzędzia polityki zagranicznej, musi w większym stopniu zająć się przeciwdziałaniem chrystianofobii, która jest podglebiem pobić, grabieży i mordów. Wyłącznie uprzedzenia ideologiczne sprawiają, że Unia czyni to dziś z wahaniami, a tymczasem stawką jest nasza wiarygodność. Przypomniał o tym Konrad Szymański z Prawa i Sprawiedliwości podczas debaty nad nietolerancją wobec chrześcijan w Malezji i Egipcie.

Odbyła się ona na wniosek grup ECR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) i EPP (Europejska Partia Ludowa, czyli chrześcijańscy demokraci) w Parlamencie Europejskim.

"Od 2004 roku zabiegam o bardzie zdecydowaną politykę UE w sprawie obrony chrześcijan przed rosnącą presją przede wszystkim ze strony islamu” – powiedział polski europoseł. Zapowiedział, że jego ugrupowanie nie poprzestanie na dotychczasowych rezolucjach i interpelacjach, ale zamierza zwołać w tym roku konferencję międzynarodową poświęconą wolności religijnej na świecie. „Będziemy wracali do tego tematu podczas debaty o raporcie rocznym dotyczącym przestrzegania praw człowieka na świecie” – dodał.

Szymański przypomniał, że w zamieszkach w Nag Hammadi w Południowym Egipcie po Mszy z okazji koptyjskiego Bożego Narodzenia 7 stycznia z rąk muzułmanów zginęło 6 chrześcijan. W obliczu wielu przypadków napięć między wyznawcami islamu a 10-procentową mniejszością koptyjską w Egipcie padają oskarżenia wobec rządu, policji i władz lokalnych o opieszałe działania i że często nie karzą sprawców napadów.

DEON.PL POLECA

Napady na kościoły protestanckie i katolickie w Malezji pojawiły się po wydaniu przez tamtejszy sąd orzeczenia, że katolickie pismo „Herald” może używać słowa „Allah” na określenie Boga w języku malajskim. Wyrazu tego chrześcijanie w krajach o większości islamskiej używają od dawna, m.in. w Syrii, Indonezji czy Egipcie. Tymczasem radykalne grupy muzułmańskie poczuły się urażone i doprowadziły do zablokowania decyzji sądu. Na początku stycznia doszło do napadów i atakowania chrześcijańskich kościołów m.in. w Seremben w stanie Negri Sembilan i w stolicy kraju – Kuala Lumpur.

W swym przemówieniu pos. Szymański przypomniał, że wolność religijna jest prawem potwierdzonym w europejskich i międzynarodowych konwencjach praw człowieka od 50 lat. Jednocześnie od wielu lat na całym świecie narasta fala nienawiści na tle religijnym, która dotyka najczęściej chrześcijan, a „miejsce antychrześcijańskiego komunizmu zajmuje dziś wojowniczy islam”.

Konstytucje takich krajów jak Egipt i Malezja zapewniają wolność religijną, a mimo to pod naciskiem radykalnych środowisk islamskich tamtejsze rządy niewystarczająco chronią wolność wyznania chrześcijan. W tej sytuacji Unia Europejska, dysponująca obecnie „nowymi narzędziami polityki zagranicznej, musi w większym stopniu zająć się przeciwdziałaniem chrystianofobii, która jest podglebiem pobić, grabieży i mordów” – zaapelował polski europoseł. Podkreślił, że „tylko uprzedzenia ideologiczne sprawiają, że Unia czyni to dziś z wahaniami”, a tymczasem „stawką jest nasza wiarygodność”.

Szymański zaproponował przyjęcie przez Parlament Europejski rezolucji w sprawie niedawnych ataków na wspólnoty chrześcijańskie w obu wymienionych krajach. Dokument ten, powołując się na wcześniejsze dokumenty Parlamentu i ONZ oraz na ciążący na Unii obowiązek wspierania demokracji i poszanowania podstawowych praw człowieka i swobód obywatelskich, przypomina i podkreśla, że prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania jest podstawowym prawem człowieka. Zdecydowanie potępia również „wszelkie formy przemocy, dyskryminacji i nietolerancji ze względu na religię i przekonania, skierowane przeciwko wiernym, apostatom i niewierzącym”.

Projekt rezolucji wyraża zaniepokojenie niedawnymi atakami na koptów w Egipcie i solidarność z rodzinami ofiar, wzywa tamtejszy rząd do zapewnienia bezpieczeństwa osobistego i nienaruszalności cielesnej chrześcijanom koptyjskim i członkom innych mniejszości religijnych w tym kraju. Jednocześnie „z zadowoleniem przyjmuje wysiłki władz egipskich zmierzające do wskazania inicjatorów i sprawców ataku z 6 stycznia 2010 r., wzywa rząd egipski, by zapewnił postawienie przed sądem i sprawiedliwy proces wszystkich osób odpowiedzialnych za ten atak i za inne akty przemocy wobec koptyjskich chrześcijan i innych mniejszości religijnych lub mniejszości innego rodzaju”.

Podobne stanowisko dokument zajmuje wobec ofiar prześladowań na tle religijnym w Malezji, żądając od władz tego kraju „zapewnienia bezpieczeństwa osobistego i nienaruszalności cielesnej osobom praktykującym oraz do podjęcia odpowiednich działań w celu ochrony kościołów i innych domów modlitwy”. Domaga się też jak najszybszego przeprowadzenia przez nie „dogłębnego dochodzenia w sprawie doniesień o atakach na miejsca kultu oraz postawienia winnych przed wymiarem sprawiedliwości”.

Projekt przyszłego dokumentu wzywa również Radę Europy, Komisję Europejską i Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, by „w stosunkach i we współpracy UE z danymi krajami zwróciły szczególną uwagę na sytuację mniejszości religijnych, w tym wspólnot chrześcijańskich” w tych krajach. Popiera „wszelkie inicjatywy, zmierzające do wspierania dialogu i wzajemnego poszanowania między wspólnotami, wzywa władze religijne do propagowania tolerancji i podejmowania inicjatyw przeciwko nienawiści oraz naznaczonej przemocą i ekstremizmem radykalizacji postaw”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

UE powinna przeciwdziałać chrystianofobii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.