„The Rite"- uczciwe podejście do istnienia diabła

Niedoścignionym ideałem pozostaje „Egzorcysta” Williama Friedkina, ale również film „The Rite” (Rytuał) Mikaela Håfströma uznać można za uczciwą próbę przedstawienia problemu „istnienia diabła” - uważa „L'Osservatore Romano”. Recenzent watykańskiego dziennika Gaetano Vallini przyznaje, że mimo „nieuchronnych stereotypów i wybaczalnych niekonsekwencji” film szwedzkiego reżysera jest „wystarczająco wiarygodny”.

 

Przynajmniej „ze względu na psychologię postaci, posiadających swe wątpliwości i przekonania”. I ze względu na „ustępstwa wobec nowoczesności”. „Jak kiedy w samym środku egzorcyzmów dzwoni komórka księdza Lucasa, a on ją odbiera” - uważa Gaetano Vallini.

 

Kluczem do filmu, zdaniem krytyka „L'Osservatore Romano”, jest wypowiedziana przez ks. Lucasa kwestia: „Decyzja, by nie wierzyć w diabła, wcale cię przed nim nie chroni”. „Może tu właśnie leży sens całej historii: przedstawić obecność złego przeciwstawiając jej siłę wiary. Diabeł istnieje, bez względu na to, czy wierzy się w niego, czy nie, i działa podstępnie, ażeby być górą” – czytamy w recenzji.

 

Kościół wie o tym doskonale, dodaje recenzent, „rzeczywistość ta umyka natomiast coraz bardziej zeświecczonemu społeczeństwu, dla którego nie ma grzechu, a mówienie o diabłach i demonach oznacza zabobon i obskurantyzm, jednym słowem powrót do Średniowiecza”.

 

 

 

Film Håfströma, choć daleko mu do intensywności „niedoścignionego wzoru, jakim pozostaje film Friedkina”, „jest uczciwy i nacechowany szacunkiem”. „Kościoła nie reprezentują w nim postacie rzucające anatemy czy szafujące dogmatycznymi pewnikami, przedstawione nieodmiennie jako antypatyczne i denerwujące, a więc nieznośne.

 

Owszem, właśnie w Stanach Zjednoczonych 'The Rite' odebrany został jako swego rodzaju spot reklamowy na rzecz kapłaństwa. Nic nowego jednak: w swoim czasie również 'Egzorcysta' przyjęty został z pewnym zainteresowaniem w środowiskach katolickich” - kończy swoje uwagi recenzent filmowy „L'Osservatore Romano”.

 

Wspomóż Nas
Tagi: the rite, film

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~czytelniczka 08:00:11 | 2011-06-06
Pełna obaw poszłam na film- osttanie seanse w Polsce. Nie znałam opinii Kościoła. W myślach przez cały film się modliłam. Dla mnie bardzo prawdziwy, bez zbędnych efektów które byłyby niepotrzebne. Życie, choć tyle osób nie wierzy w walkę dobra i zła w tym świecie ani w to że ten świat jest niedoskonały i opanowany przez złe....

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~.... 14:14:44 | 2011-03-14
Czy film może pokazać diabła? Nie sądzę...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook