Przeciwko agresji mediów wobec Kościoła

Niepokój z powodu narastających w niektórych mediach i w internecie "pomówień, agresji i wulgarności wobec Kościoła Katolickiego" wyraziła Rada Kapłańska Diecezji Włocławskiej. Podczas piątkowego spotkania Rady wyrażono też ubolewanie, iż niektórzy duchowni wypowiadając się w mediach prezentują "subiektywne interpretacje doktryny katolickiej".

 

Publikujemy treść stanowiska Rady:

Rada Kapłańska Diecezji Włocławskiej zauważa z niepokojem, iż niektóre osoby publiczne deklarujące się jako katolicy wypowiadają się w mediach na temat doktryny katolickiej w sposób co najmniej dystansujący się od niej. Analogiczne zjawisko jest zauważalne także w debatach parlamentarnych, co może przełożyć się na udział w stanowieniu praw niezgodnych z nauczaniem i sumieniem katolickim.

Niepokoją również medialne wypowiedzi tych duchownych, którzy prezentują  subiektywne interpretacje doktryny katolickiej, czy też – bez należytej roztropności – oceniają jednostkowe wydarzenia w Kościele. Do tych wszystkich osób zwracamy się z prośbą o  poszanowanie i umiłowanie prawdy, wierność nauczaniu Ewangelii i poczucie odpowiedzialności za wypowiadane słowa – i z przypomnieniem, iż sumienie katolickie nie dzieli się na oficjalne i prywatne. Duchownych zapraszanych do wypowiedzi w mediach prosimy o respektowanie zasad występowania w nich, określonych w normach Konferencji Episkopatu z dnia 9 marca 2005 r.

Rada Kapłańska Diecezji Włocławskiej ze smutkiem i niepokojem zauważając narastające w niektórych mediach, a zwłaszcza na forach internetowych, zjawisko pomówień, agresji i wulgarności wobec Kościoła Katolickiego, Ojca Świętego, duchowieństwa, naruszające nie tylko dobre obyczaje, ale i  podstawowe prawa człowieka, apeluje do wydawców i zarządzających sieciami internetowymi o cofnięcie swojego przyzwolenia na zamieszczanie takich treści.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Kris 12:45:34 | 2011-03-13
Może nam się wydaje, że z racji zajmowanego stanowiska, wykształcenia, czy też dostępu do meidów mamy prawo wygłaszać swoje stanowisko jako jedynie słuszne, lub nawet pouczać innych. Brakuje nam umiaru i pokory.
A w sprawach doktryny katolickiej może zacznijmy od systematycznej lektury Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ewa 11:25:25 | 2011-03-13
Kościół to My!
Kościół nie jest idealny i w tym świecie NIGDY nie będzie, bo składa się z grzesznych ludzi. Ale Kościół też jest Święty, bo jest w nim Chrystus. :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 10:48:40 | 2011-03-13
Gdyby nie "pęknięcia" wewnątrz Kościoła skutki ataków byłyby zawsze mniejsze.
Tak było zawsze. Już dwa tysiące lat temu też znalazł się apostoł o imieniu Judasz....

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ala 09:47:16 | 2011-03-13
Popieram.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?