"To czas refleksji nad samym sobą"

KAI / psd

- W Środę Popielcową rozpoczyna się czas Wielkiego Postu, czas refleksji, przyglądania się samemu sobie - mówił dziś podczas Mszy św. w Katedrze Polowej WP biskup polowy Józef Guzdek. Podczas Mszy św. wierni modlili się w intencji śp. biskupa Tadeusza Płoskiego, w 55. rocznicę jego urodzin. Kościół katolicki rozpoczął dziś czterdziestodniowy okres przygotowania na Święta Wielkanocne. Podczas Mszy św. wierni na znak pokuty posypali swe głowy popiołem.

- Żyjemy w czasach kultu niewierności, pokazuje się kapłana, który porzucił kapłaństwo, on jest ekspertem od spraw wiary i Kościoła, pokazuje się niewiernych w małżeństwie, niewiernych, złych rodziców – mówił w homilii bp Guzdek. Czy nie należałoby jednak pokazywać tych dobrych, świętych, aby przypominali o naszym powołaniu? – pytał ordynariusz wojskowy.

Biskup Guzdek podkreślił, że współczesny świat nie ułatwia utrzymania więzi z Bogiem. - Żyjący w pośpiechu, zapracowani zapominamy o naszym związku z Chrystusem, o zobowiązaniach wynikających z chrztu świętego, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa – przestrzegał bp Guzdek. Podkreślił, że celem Wielkiego Postu jest przypominanie sobie prawdy o „przygodności człowieczego bytowania”. – Życie nasze jest wędrówką, która ma swój kres w Domu Ojca(…) Bywamy na pogrzebach, żegnamy bliskich i widzimy, że człowiek po jakimś czasie prochem się stanie, a my zachowujemy się tak, jakbyśmy byli nieśmiertelni - podkreślił.

Gest posypania głowy popiołem zdaniem biskupa Guzdka, ma służyć „odkryciu kondycji własnego życia”. Biskup polowy przekonywał, że popiół ma przypominać także prawdę, by nie pokładać nadziei w dobrach materialnych. – One są nam potrzebne, Chrystus, św. Paweł, wielokrotnie zachęcają do wysiłku, pomnażania talentów, do przemiany, przetwarzania świata, zmieniania swojego otoczenia. Jednak pamiętaj, że wszystko cokolwiek posiadasz jest Ci niejako pożyczone, bo w godzinie śmierci wszystko wypuścisz z zastygającej ręki – powiedział.

DEON.PL POLECA

Wraz z bp. Guzdkiem Mszę św. koncelebrowali ks. mjr Mateusz Hebda i ks. Maciej Kalinowski. Na znak pokuty biskup i towarzyszący mu kapelani posypali głowy wiernych popiołem. Przy ołtarzu katedry przygotowana została dekoracja wielkopostna, z umieszczoną w centrum koroną cierniową, symbolem męki Chrystusa.

Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowej pokuty. Ma on pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia. Post trwa do Wielkiego Czwartku, kiedy to rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne. Wielki Czwartek wypada w tym roku 21 kwietnia.

Okresy i dni pokuty są w Kościele specjalnym czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych. Z liturgii znika radosne "Alleluja" i "Chwała na wysokości Bogu", a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet. Istotą pozostaje przygotowanie wspólnoty wiernych do największego święta chrześcijan, jakim jest Wielkanoc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"To czas refleksji nad samym sobą"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.