Kraków przygotowuje się do beatyfikacji

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach stanie się w dniu beatyfikacji Jana Pawła II „polskim” Rzymem - spodziewają się władze kościelne. Już teraz trwają przygotowania do przyjęcia tysięcy pielgrzymów.

 

Data wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II zbiega się ze świętem Bożego Miłosierdzia, na które co roku przyjeżdża do Łagiewnik od 100 do 150 tys. osób. „Trudno powiedzieć, ilu pielgrzymów będzie tym razem, na pewno więcej, stąd też starania, żeby i miejsce, i program uroczystości były dostosowane do ich przyjęcia” - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w krakowskiej kurii rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach bp Jan Zając.

 

Do Krakowa mają przyjechać grupy pielgrzymów m.in. ze Słowacji i Węgier.

 

”Dla Kościoła i ludzi wierzących beatyfikacja to wielkie przeżycie religijne” – podkreślił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Dodał, że przygotowanie duchowe do tego wydarzenia rozpocznie się w archidiecezji krakowskiej w środę popielcową. Kardynał dziękował władzom Krakowa i Małopolski za włączenie się w przygotowania do beatyfikacji.

 

„Przebieg rzymskich uroczystości będzie można śledzić w Krakowie na telebimach. Uruchomiony zostanie także papieski tramwaj na linii nr 8, której trasa prowadzi przez miejsca związane z Janem Pawłem II” - mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jeśli zgodzi się Rada Miasta, przejazd tramwajem będzie darmowy. Wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w okolicach sanktuarium i Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach oraz wokół Błoń.

 

Beatyfikacja Jana Pawła II ma być jednym z tematów zebrania Konferencji Episkopatu Polski planowanego w przyszłym tygodniu w Zakopanem.

 

Kard. Dziwisz podkreślił, że należy się dogłębnie zastanowić nad wyzwaniami stawianymi przez beatyfikację, która otwiera nowe zadania m.in. głębszego poznania dziedzictwa i samej osoby Karola Wojtyły.

„Jan Paweł II nas łączył za życia” – przypomniał kard. Dziwisz. „Kraj jest podzielony. Potrzebujemy kogoś, kto by nas łączył. Ufamy, że błogosławiony na nowo przez swoje nauczanie, przez swoją osobowość, przez swoją modlitwę u Boga, jeszcze raz przyczyni się do jedności w naszym narodzie” – dodał metropolita krakowski.

 

Ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację odbędzie się 8 maja w Krakowie podczas procesji na Skałkę, której ma przewodniczyć kard. Camillo Ruini. Jako wikariusz dla diecezji rzymskiej otwierał on proces beatyfikacyjny Jana Pawła.

 

11 czerwca w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” zaplanowano uroczyste poświęcenie dolnego kościoła, którego patronem będzie nowy błogosławiony. W świątyni umieszczona zostanie wówczas także najcenniejsza relikwia - ampułka z krwią Jana Pawła II, pobraną przez lekarzy w ostatnim dniu jego życia.

 

„Wokół tych relikwii wiele było już niesłusznych polemik, wynikających z braku znajomości historii i tradycji kościelnej” - mówił dziennikarzom kard. Dziwisz. „Krew Ojca Świętego to jest najwspanialsza relikwia, która nam została, wyraz jego ogromnej miłości i przywiązania do nas, a także naszej możliwości łączności z tym, kogośmy kochali i łatwiejszej modlitwy do Pana Boga poprzez błogosławionego” – podkreślił.

 

W październiku rozpocznie się peregrynacja po archidiecezji krakowskiej obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii Jana Pawła II, które mają trafić do każdej parafii.

 

W związku z beatyfikacją w Krakowie i Małopolsce zaplanowano w sumie kilkadziesiąt wydarzeń. Najbliższym z nich będzie 10 marca polska premiera filmu dokumentalnego „Jan Paweł II. Szukałem Was” w reż. Jarosława Szmidta z muzyką Michała Lorenca. W 6. rocznicę śmierci Jana Pawła II 2 kwietnia po uroczystej mszy św. w Bazylice Mariackiej odbędzie się koncert „Santo Subito!” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

 

Tuż przed beatyfikacją otwartych zostanie kilka wystaw m.in. „Krakowskie lata ks. kardynała Karola Wojtyły”, na której znajdą się - jak zapowiadają organizatorzy - niepublikowane zdjęcia, dokumenty i eksponaty związane z Wojtyłą.

 

1 maja, poza uroczystościami religijnymi, zaplanowano m.in. pokaz spektaklu „Brat naszego Boga”, Krakowski Salon Poezji wypełniony wspomnieniami o wyprawach turystycznych ks. Karola Wojtyły z młodymi ludźmi, a wieczorem na Rynku Głównym koncert ”Kraków moje miasto życia”.

 

W organizację uroczystości włączają się także władze województwa. 1 czerwca odbędzie się wspólna sesja Rady Miasta Krakowa i sejmiku województwa małopolskiego. Na portalu Wrota Małopolski ma być uruchomiony specjalny serwis związany z beatyfikacją, w którym znajdzie się program imprez w Małopolsce, prezentacja miejsc związanych z Janem Pawłem II oraz oferta turystyki religijnej. Podczas czerwcowego Święta Małopolski zaplanowano Małopolskie Dni Jana Pawła II – dla zwiedzających udostępnione zostaną wybrane na co dzień niedostępne miejsca związane z Jana Pawłem II.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook