List na 80 rocznicę objawień Jezusa s. Faustynie

List na 80 rocznicę objawień Jezusa s. Faustynie
Jezus miłosierny, przechowywany Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (dawnym kościele Świętej Trójcy) w Wilnie (źr. wikipedia.pl)
KAI / wm

„Zawsze jesteśmy objęci czułą miłością Boga; ta miłość, nawet gdy nie jest kochana, nawet gdy zostaje odrzucona, wciąż czeka na grzesznika i dla każdego ma otwarte ramiona” - napisał bp Piotr Libera w liście pasterskim do diecezjan z okazji 80. rocznicy objawienia św. Faustynie Kowalskiej obrazu Jezusa Miłosiernego, beatyfikacji Jana Pawła II oraz 20. rocznicy jego pielgrzymki do Płocka. List ten został dziś odczytany we wszystkich kościołach diecezji płockiej.

Na wstępie bp Libera przypomina, że 22 lutego minie 80 lat od objawienia, które Pan Jezus przekazał św. Faustynie Kowalskiej w celi domu zakonnego Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku: „Właśnie jej Chrystus pozwolił stać się «szczególnie natchnioną wyrazicielką prawdy o Bożym miłosierdziu». W niezmierzonych planach Opatrzności Siostra Faustyna stała się «sekretarką» prawdy, że jedyną mocą, zdolną pokonać ideologie zła, jest Boże miłosierdzie; jest zwrócenie się człowieka i świata do Odkupiciela z wołaniem: «Jezu, ufam Tobie!»” - napisał ordynariusz płocki.

Hierarcha przypomina również, że siostry Matki Bożej Miłosierdzia sprowadził do Płocka ówczesny ordynariusz płocki, bł. abp Antoni Julian Nowowiejski. Gdy wybuchła II wojna światowa, siostry wspierały arcybiskupa „w jego drodze krzyżowej” z Płocka, przez Słupno do Działdowa, gdzie 70 lat temu poniósł męczeńską śmierć, razem z bp. Leonem Wetmańskim. Podkreśla, że w ten właśnie sposób „losy naszego niezłomnego Pasterza, którego Jan Paweł II tak opatrznościowo postawił na czele 108 polskich męczenników hitleryzmu, splotły się z losami pokornej «sekretarki Bożego miłosierdzia»”.

Bp Libera zaznacza, że w orędziu skierowanym do św. Faustyny Jezus przekazał, jak wielka jest godność każdego człowieka. Jego wizerunek ma przypominać, że „zawsze jesteśmy objęci czułą miłością Boga”; to miłość, która „wciąż czeka na grzesznika i dla każdego ma otwarte ramiona”, aby otoczyć go „płomieniami miłosierdzia”. Ich znakiem jest „trybunał miłosierdzia, czyli konfesjonał, w którym kapłan, „sługa miłosierdzia”, odpuszcza grzechy „skruszonemu człowiekowi, okazującemu zaufanie Jezusowi Chrystusowi i Jego Kościołowi”.

DEON.PL POLECA

Odnosi się również do pielgrzymki Jana Pawła II do Płocka, która miała miejsce 20 lat temu – 7 czerwca 1991 r. Ojciec Święty powrócił wtedy do prawdy o Bożym miłosierdziu: „Papież prosił nas, abyśmy troszczyli się o praktyczny wymiar miłosierdzia: aby nikt nie bogacił się kosztem bliźniego; abyśmy nie zagubili wrażliwości na ludzką biedę; abyśmy nie stawali się społeczeństwem, w którym wszyscy wszystkim czegoś zazdroszczą; abyśmy przywracali blask pięknemu słowu «uczciwość». Nigdy nie może zabraknąć w nas «wyobraźni miłosierdzia»” - akcentuje hierarcha.

„Jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi – bo to jest właśnie miłosierdzie! Jeśli dzierżysz władzę nie wynoś się, nie wykorzystuje jej dla prywaty, ale służ innym – bo to jest miłosierdzie! Jeśli pracujesz u kogoś, pracuj jak na swoim – bo to również jest miłosierdzie! Jeśli uczysz, kochaj nauczane dziecko jak swoje – bo to jest miłosierdzie! Jeśli masz więcej talentów, twórz miejsca pracy – bo to jest miłosierdzie! Jeśli widzisz ludzką biedę, chorobę, śmierć, pochyl się nad nią – bo to jest miłosierdzie! Jeśli cierpisz, łącz swoje cierpienie z Chrystusem i ofiaruj za zbawienie swoich i innych – bo to jest miłosierdzie!” - prosi w liście bp Libera.

Stwierdza także, że tegoroczny Wielki Post będzie czasem przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II – „wielkiego rzecznika prawdy o Bożym miłosierdziu”, który dał Kościołowi wspaniałą encyklikę „Dives in misericordia”, wyniósł na ołtarze s. Faustynę i zrealizował pragnienie Jezusa Chrystusa, wyrażone w „objawieniach płockich” - ustanowił uroczystość Miłosierdzia Bożego.

„Przez świadectwo tej skromnej zakonnicy z Głogowca, Płocka, Wilna i Łagiewnik Jezus Chrystus niejako wchodzi w nasze czasy i wyraźnie «wskazuje na miłosierdzie Boga jako źródło ukojenia i nadziei». Źródło ukojenia i nadziei... Wszyscy pamiętamy, z jaką godnością i ufnością 6 lat temu, niemal na oczach całego świata, Sługa Boży odchodził do «domu Ojca». I wiemy, kiedy, w jaki dzień, to się dokonało: w wigilię uroczystości Miłosierdzia Bożego, po odprawieniu Mszy Świętej z tej właśnie uroczystości” - przypomina hierarcha.

Bp Libera w swym liście pisze, że płockie obchody 80. rocznicy objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej rozpoczną się 22 lutego o godz. 16.30 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku. Tam zostanie odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia, po czym wszyscy przejdą do pobliskiego kościoła farnego, gdzie będzie sprawowana Najświętsza Eucharystia.

Natomiast na 5 czerwca na Starym Rynku hierarcha zaprasza na diecezjalne dziękczynienie za dar św. Faustyny i bł. Jana Pawła II i za jego pielgrzymkę do Grodu Krzywoustego i bł. abp. Nowowiejskiego. Uroczystościom będzie przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz z Wrocławia.

Bp Libera stwierdza także, że od 22 lutego w jego herbie biskupim znajdzie się wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: „Jesu, in Te confido - Deus Caritas est” - „Jezu, ufam Tobie - Bóg jest Miłością”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

List na 80 rocznicę objawień Jezusa s. Faustynie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.