Uroczystości żałobne abp. Życińskiego

Zobacz galerię
Uroczystości żałobne abp. Życińskiego
Uroczystości żałobne abp. Życińskiego (fot. PAP/Wojciech Pacewicz )
PAP / ad

Tysiące wiernych przeszło w piątek ulicami Lublina w kondukcie żałobnym z trumną abp. Józefa Życińskiego. Podczas licznych nabożeństw za zmarłego metropolitę modlili się duchowni różnych wyznań, społeczność akademicka i mieszkańcy miasta.

Piątkowe uroczystości żałobne w Lublinie rozpoczęła modlitwa za zmarłego arcybiskupa w żydowskiej synagodze dawnej uczelni rabinackiej Jesziwa Chachmej. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich modlił się śpiewając Psalmy, a zgromadzeni członkowie lubelskiej filii Warszawskiej Gminy Żydowskiej, księża katoliccy, uczniowie z jednego z gimnazjów lubelskich zapalali świeczki przed fotografią abp. Życińskiego przewiązaną kirem.

Rabin Schudrich wspominał metropolitę lubelskiego jako człowieka bardzo mądrego i otwartego. "To był wyjątkowy człowiek, wyjątkowy duchowny, wyjątkowy intelektualista, ale też wyjątkowy przyjaciel. To jest wielka strata dla nas" - powiedział.

W spotkaniu uczestniczył też bp pomocniczy lubelski Mieczysław Cisło, który podkreślił zaangażowanie metropolity lubelskiego w dialog Kościoła ze środowiskami żydowskimi. Przypomniał liczne inicjatywy abp. Życińskiego, m.in. nabożeństwa i modlitwy za ofiary holokaustu na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady na Majdanku, czy też w wielu miejscowościach Lubelszczyzny zamieszkałych niegdyś przez Żydów. "Był człowiekiem uniwersalnego dialogu" - podkreślił bp Cisło.

DEON.PL POLECA

Kard. Glemp dodał, że abp Życiński podkreślał znaczenie udziału świeckich w życiu Kościoła. "Podobnie leżały mu na sercu kontakty z dziennikarzami i ludźmi mediów. Dzięki jego staraniom, rozmowom i kontaktom osobistym oswajaliśmy się z nagłaśnianiem tego, co należy o obecności Kościoła w społeczeństwie. Nauczyliśmy się rozeznawać to, co zaciekawia i jest chwytliwe, od tego co jest szarą rzeczywistością prawdy" - powiedział kard. Glemp.

Na placu przed Archikatedrą przy trumnie zmarłego modlili się rabin Schudrich oraz mufti Ligi Muzułmańskiej w RP, imam Nidal Abu Tabaq. Rabin odśpiewał Psalm 130, zaś imam recytował fragment Koranu.

"Jesteśmy tu razem, wszyscy, dzieci Boga. Modlimy się w intencji wielkiego człowieka, wielkiego duchownego, wielkiego przyjaciela, naszego brata Józefa" - powiedział rabin Schudrich.

Ciało zmarłego abp. Życińskiego spocznie w sarkofagu w krypcie świątyni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uroczystości żałobne abp. Życińskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.