Hiszpania: wyzwaniach nowej ewangelizacji

Radio Watykańskie

O nowej ewangelizacji i znaczeniu chrześcijańskiej obecności w dzisiejszym społeczeństwie mówił w Madrycie abp Rino Fisichella. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji rozpoczął obrady diecezjalnych delegatów ds. mediów.

 

Spotkanie odbywa się pod hasłem „Komunikacja i kultura w misji Kościoła. Nowa Ewangelizacja, nowe języki”. Czy dzisiejszy człowiek jest zdolny, aby uwierzyć w Jezusa Chrystusa jako Syna Bożego? Czy potrzebuje zbawienia? Od tych pytań abp Fisichella rozpoczął swoje wystąpienie. Należy szukać na nie odpowiedzi, ponieważ „wobec Jezusa nie można pozostać neutralnym”. Na tym polega też wiarygodność wierzących.

 

Przed chrześcijanami staje zadanie, aby „pokazać prawdziwe oblicze Boga, a media są konieczne w tym głoszeniu”. Przy panującej słabości myśli filozoficznej „rola katolików nabiera większego znaczenia ze względu na tradycję, którą potrafiliśmy zbudować w przeszłości”. Utworzenie Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji jest „profetyczną intuicją” Benedykta XVI. Pomoże ona zrozumieć, w jaki sposób Kościół powinien rozwijać swoją posługę w „świecie wielkich zmian kulturowych” i presji sekularyzmu.

Zapytany o elementy nowej ewangelizacji, abp Fisichella podkreślił, że należy położyć akcent na przepowiadanie, liturgię i świadectwo, a także na formację wierzących i kapłanów. Przede wszystkim potrzebny jest jednak nowy język, aby wyjaśnić „dlaczego jesteśmy wierzącymi w świetle rozumu”.

 

„Musimy wyjaśnić naszą wiarę dzisiejszym językiem. Musimy mówić jasno, dlaczego jesteśmy wierzącymi. Musimy umieć powiedzieć, że chrześcijaństwo jest prawdziwą religią. Dlaczego tylko muzułmanie mają prawo mówić, że islam jest jedyną prawdziwą religią, a my nie?”. Trzeba mówić, ponieważ chodzi tutaj o „kwestię tożsamości i sens przynależności do wspólnoty chrześcijańskiej”.

 

W tym kontekście media odgrywają wielką rolę, aby przekazać właściwe przesłanie, i trzeba je widzieć jako „świat wielkich możliwości”.

Madryckie obrady diecezjalnych delegatów ds. mediów zakończą się 16 lutego.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?