Datki na stypendia zamiast kwiatów

O przekazywanie datków na stypendia dla młodzieży zamiast kupowania kwiatów na pogrzeb abp. Józefa Życińskiego zaapelował administrator diecezji lubelskiej bp Mieczysław Cisło.

 

Metropolita lubelski będzie pochowany w przyszłą sobotę w archikatedrze lubelskiej.

 

W komunikacie zamieszczonym w sobotę na stronie internetowej archidiecezji lubelskiej bp Cisło napisał, że abp. Życińskiemu szczególnie bliska była idea inspirowanie młodych ludzi myślą i nauczaniem Jana Pawła II. Temu celowi służyć ma tworzone w Lublinie z inicjatywy abp. Życińskiego Centrum Jana Pawła II.

 

- Dlatego też proszę, aby zamiast wieńców i kwiatów zwykle kupowanych z okazji pogrzebu złożyć ofiarę, która będzie przekazana na stypendia dla zdolnej młodzieży pochodzącej z naszej archidiecezji. Jestem przekonany, że tak życzyłby sobie ksiądz arcybiskup Józef – napisał bp Cisło.

 

- Pieniądze będzie można wrzucać do puszek podczas pogrzebu – poinformował kanclerz lubelskiej kurii ks. Wojciech Pęcherzewski.

 

Ciało abp. Życińskiego zostanie złożone w sobotę w tzw. krypcie biskupów w podziemiach archikatedry lubelskiej, gdzie pochowani są biskupi lubelscy Marian Fulman, zmarły w 1945 r. i Piotr Kałwa, zmarły w 1974 r. Trwają już przygotowania sarkofagu dla abp. Życińskiego – dodał ks. Pęcherzewski.

 

We wszystkich parafiach archidiecezji lubelskiej odprawiane są msze święte i odmawiane modlitwy w intencji zmarłego metropolity. Wierni wpisują się do ksiąg kondolencyjnych, które wyłożone są m.in. w archikatedrze lubelskiej, siedzibie kurii i w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Kondolencje można też składać za pośrednictwem internetu.

 

Żałoba nie została ogłoszona, ale wojewoda lubelski Genowefa Tokarska zaapelowała do mieszkańców regionu oraz organizatorów imprez masowych o rozważenie rezygnacji w najbliższych dniach „z działań, które mogłyby ranić uczucia osób pogrążonych w smutku i żałobie”.

 

Trumna z ciałem abp. Życińskiego zostanie przywieziona we wtorek do Tarnowa, gdzie zmarłego pożegnają wierni tamtejszej diecezji. Arcybiskup Życiński był ordynariuszem diecezji tarnowskiej w latach 1990-1997.

 

W środę metropolitę lubelskiego pożegnają wierni w Chełmie. W tamtejszej bazylice o godz. 18 zostanie odprawiona msza św. żałobna. Jeszcze tego samego dnia trumna z ciałem zmarłego zostanie przewieziona do Seminarium Duchownego w Lublinie, gdzie również zaplanowane są modlitwy.

 

W czwartek o godz. 16 z Seminarium Duchownego trumna zostanie przewieziona do kościoła Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tam odprawione zostaną nieszpory żałobne i wierni będą czuwać przy zmarłym.

 

W piątek o godz. 12.15 w kościele KUL społeczność Uniwersytetu i środowisk akademickich Lublina będzie się modlić w intencji abp Życińskiego podczas uroczystej mszy św. Następnie kondukt żałobny przejdzie przez centrum Lublina do archikatedry. Tam wieczorem o godz. 19.00 odprawiona zostanie kolejna msza św.

 

Msza św. pogrzebowa rozpocznie się w archikatedrze w sobotę o godz. 11. Po niej ciało abp. Życińskiego zostanie złożone w krypcie archikatedry.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?