"Jan Paweł II bardzo cenił abp. Życińskiego"

- Był to człowiek, którego Ojciec Święty Jan Paweł II bardzo cenił - powiedział Prymas Polski o zmarłym dziś abp. Józefie Życińskim. Abp Józef Kowalczyk, który przebywa w Rzymie, zapowiedział, że prawdopodobnie w najbliższą sobotę, 12 lutego, w kościele pw. św. Stanisława w Wiecznym Mieście sprawował będzie Mszę św. w intencji zmarłego metropolity lubelskiego.


„Jestem ogromnie zaskoczony tą nagłą śmiercią” - przyznał w rozmowie z KAI Prymas Polski. Przebywający w Rzymie abp Józef Kowalczyk podkreślił, że zmarły metropolita lubelski był wielkim erudytą, człowiekiem szlachetnym, kapłanem przykładnym, przyciągającym do siebie zarówno księży jak i świeckich.

Abp Kowalczyk przypomniał, że pełniąc posługę nuncjusza apostolskiego w Polsce prowadził „proces przygotowawczy” do nominacji śp. abp. Życińskiego najpierw na biskupa tarnowskiego a następnie metropolitę lubelskiego. „Był to człowiek, którego Ojciec Święty Jan Paweł II bardzo cenił i wskazywał na niego jako na jednego z tych kapłanów, którego należy brać pod uwagę do posługi w Kościele w Polsce. Zarówno jego przygotowanie intelektualne jak i duchowe oraz jego osobowość były przesłankami, które wskazywały na niego, jako na człowieka, który może wnieść dużo dobrego w rzeczywistość przemian w Polsce po 1989 r.” - stwierdził Prymas Polski.

Zdaniem metropolity gnieźnieńskiego, śmierć abp. Życińskiego jest wielką stratą dla Kościoła w Polsce, jak i dla Kościoła powszechnego. „Kościół w Polsce stracił jednego z bardzo ważnych członków, który miał bystrość umysłu i szerokość widzenia. Abp Życiński był bardzo ceniony, może nawet czasem bardziej za granicą niż w Polsce. Był jednym z tych ludzi, których mogliśmy pokazać wszędzie. Przynosił Polsce chwałę i rozszerzał dobre imię naszej ojczyzny na świecie” - powiedział hierarcha.

Prymas Polskie poinformował jednocześnie, że jutro lub pojutrze w rzymskim kościele pw. św. Stanisława sprawował będzie Mszę św. w intencji zmarłego dziś metropolity lubelskiego. Również poranną, prywatną Mszę św. Prymas sprawował będzie za duszę abp. Życińskiego.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?