W marcu raport na temat Komisji Majątkowej

W marcu raport na temat Komisji Majątkowej
Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / psd

Protokół z działalności Komisji Majątkowej powstanie do końca lutego i zostanie upubliczniony w marcu - zapowiedział w środę po posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu jej współprzewodniczący abp Sławoj Leszek Głódź.

Zaznaczył, że raport jest jeszcze przygotowywany i zostanie podpisany przez obie strony. Przypomniał, że władze PRL odebrały Kościołowi ponad 200 tys. ha ziemi, a władze III RP zwróciły jedynie 63 tys. ha.

Jak powiedział abp Głódź, pojawiające się w mediach informacje dotyczące wartości majątku zwróconego Kościołowi, określanej na sumę 24 mld zł, są nieprawdziwe. Według przygotowywanego raportu z działalności Komisji majątek ten szacowany jest na 5 mld zł, co podkreśliła wyraźnie strona rządowa.

Abp Głódź zaznaczył, że większość spraw została załatwiona na drodze ugodowej lub zwrotu nieruchomości bądź ziemi; 216 spraw będzie rozpatrzone na drodze sądowej.

DEON.PL POLECA

Podkreślił, że strona kościelna już przed trzema laty postulowała zakończenie prac Komisji Majątkowej. "Wcale nie było naszą intencją, żeby żywot Komisji Majątkowej rewitalizować i przedłużać w nieskończoność, ale dobrze, że jej bieg się zakończył, przynajmniej ucina się te wszystkie medialne oskarżenia" - podkreślił abp Głódź.

Zgodnie z nowelizacją ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego, przyjętej 16 grudnia 2010 r., Komisja Majątkowa zostanie zniesiona z dniem 1 marca.

Podczas środowych obrad Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu – jak poinformował abp Głódź - wiele uwagi poświęcono polityce prorodzinnej; przedmiotem rozmów była pomoc państwa dla najuboższych rodzin. Ma się to odbywać – jak mówił hierarcha - "poprzez prace nad rozwojem systemu świadczeń rodzinnych, szczególnie wobec rodzin wielodzietnych".

Poruszane były też - podkreślił abp Głódź - działania rządu w zakresie świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

"Podczas posiedzenia strony dyskutowały także o zakończeniu prac nad dokumentem +Solidarność pokoleń. Działania na rzecz dzieci i rodziny+ oraz o projekcie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Rozmawialiśmy także o wprowadzeniu do 2014 roku przepisów dotyczących przedłużenia urlopu macierzyńskiego oraz ojcowskiego" - poinformował hierarcha.

Abp Głódź przypomniał o podpisanej w listopadzie 2008 roku wspólnej deklaracji rządu i Kościoła na temat polityki prorodzinnej. Dotyczyła ona m.in. świadczeń rodzinnych przyznawanych rodzinom wielodzietnym, opieki nad dzieckiem do trzech lat. Podczas środowego posiedzenia komisji minister w kancelarii premiera Michał Boni przedstawił, co udało się z niej zrealizować. Strony postanowiły zintensyfikować współpracę ekspertów w tej dziedzinie oraz zadeklarowały współdziałanie w zakresie przygotowania w tym roku w Polsce międzynarodowego Kongresu Demograficznego.

Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej poruszono też kwestię polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Jak zaznaczył hierarcha, strona kościelna chciałaby, aby podczas polskiej prezydencji skoncentrować się na dwóch problemach - wolności religijnej i polityki prorodzinnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W marcu raport na temat Komisji Majątkowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.