Brak chrześcijan w tym rejonie byłby katastrofą

„Zniknięcie wspólnot chrześcijańskich z Bliskiego i Środkowego Wschodu byłoby katastrofą, także dla islamu, gdyż oznaczałoby zwycięstwo fundamentalizmu” – głosi raport nt. przemocy wobec chrześcijan, przyjęty 27 stycznia przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.

 

Wskazuje on na konieczność zwalczania fundamentalizmu religijnego i manipulacji religią z powodów politycznych. Oba te zjawiska „znajdują się często u źródeł terroryzmu”.

 

Parlamentarzyści z 47 krajów Europy uznali, że współistnienie wspólnot religijnych jest znakiem pluralizmu i świadectwem istnienia „środowiska sprzyjającego rozwojowi demokracji i praw człowieka”. Wyrazili jednocześnie ubolewanie, że niektóre państwa muzułmańskie Bliskiego i Środkowego Wschodu „wciąż nie dają dobrych sygnałów” w kwestii poszanowania innych wspólnot religijnych.

 

Raport, którego redaktorem jest chrześcijańsko-demokratyczny parlamentarzysta z Włoch, Luca Volontè stwierdza, że „nietolerancja i przemoc w stosunku do chrześcijan jest argumentem siłowym”, a „chrześcijanie stanowią 75 proc. ofiar przemocy religijnej na świecie”.

 

Zgromadzenie Parlamentarne stanowczo potępiło masakrę w katedrze katolickiej obrządku syryjskiego w Bagdadzie i samobójczy zamach w kościele koptyjskim w Aleksandrii. Wezwało władze Iraku i Egiptu do osądzenia ich sprawców.

 

Zwróciło się także do władz Turcji o wyjaśnienie okoliczności związanych z przeszkadzaniem w obchodach Bożego Narodzenia w wioskach Rizokarpaso i Ayia Triada w północnej części Cypru.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Patryk 16:46:38 | 2011-01-28
 Śmierć orientalnego chrześcijaństwa

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook