Św. Agnieszki: Papież pobłogosławił baranki

Radio Watykańskie

Benedykt XVI poświęcił dwa żywe baranki, z których wełny zostaną wykonane paliusze dla nowych metropolitów. Tradycyjny obrzęd odbywa się zawsze w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki. Najpierw zwierzęta trafiają do bazyliki pod wezwaniem tej świętej męczenniczki, a stamtąd, po symbolicznym złożeniu ich na ołtarzu św. Agnieszki, do Watykanu.

 

Niegdyś baranki pochodziły z hodowli prowadzonej przez trapistów w rzymskim opactwie Tre Fontane. Od kiedy jednak tereny uprawne i pastwiska zajęły budynki rozrastającego się miasta, zakonnicy kupują baranki, a następnie przekazują je do klasztoru nazaretanek, gdzie zwierzęta są specjalnie przygotowywane. Od czasów II wojny światowej odpowiedzialna jest za to Polka, siostra Wanda. Zwierzęta są kąpane, a następnie okrywane dwoma pelerynkami. Jedna ma kolor czerwony na pamiątkę męczeństwa św. Agnieszki, a druga, biała, symbolizuje jej dziewictwo.

W Wielkim Tygodniu zwierzęta zostaną ostrzyżone, a w zakładzie tradycyjnego rękodzielnictwa w Maceracie z ich wełny zostaną utkane paliusze. Są to wąskie stuły, na które naszytych zostanie sześć czarnych krzyży z jedwabiu. Paliusz jest insygnium metropolity i znakiem jego szczególnego związku z Biskupem Rzymu. Benedykt XVI przekaże je nowym metropolitom w uroczystość Apostołów Piotra i Pawła.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?