Ekumeniczny początek węgierskiej prezydencji

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Z okazji rozpoczęcia przez Węgry prezydencji w Unii Europejskiej wczoraj wieczorem w kalwińskim kościele w Budapeszcie odprawiono nabożeństwo ekumeniczne. Uczestniczyli w nim zwierzchnicy obecnych na Węgrzech Kościołów chrześcijańskich, przedstawiciele Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) oraz Konferencji Kościołów Europy (KEK). Przypomniano, że solidarność między narodami powinna być w Unii nieodzowną zasadą w procesie podejmowania poważnych decyzji praktycznych.

Witając przybyłych gości bp Gusztáv Bölcskei z Kościoła reformowanego podkreślił, że rola Kościołów w budowaniu demokracji jest bardzo istotna, choć trudna. "Chrześcijaństwo musi pozostawać w dialogu z państwem, z innymi nurtami społeczeństwa, a wewnątrz rodziny Kościołów istnieje potrzeba szczerego ekumenicznego dialogu. Solidarność społeczna i moralność nie są zrozumiałe same przez się" - powiedział bp Bölcskei podkreślając, że wspólnota musi dawać świadectwo dobrowolnej i bezinteresownej służby.

Z kolei kard. Péter Erdő, prymas Węgier i przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) zwrócił uwagę, że małe narody, mniejszości etniczne posiadające własne języki, kulturę i historię, nie tylko wnoszą swoje wartości do większej wspólnoty międzynarodowej, ale są też powołane do podjęcia odpowiedzialności za rozwiązywanie problemów większej wspólnoty. "Wśród podstawowych wartości Unii Europejskiej wymienia się zazwyczaj solidarność. Silniejszy powinien wspierać słabszego, ale przede wszystkim razem trzeba stawiać czoło wyzwaniom, jakie przynosi świat i historia. Jest więc solidarność między narodami nieodzowną zasadą również w procesie podejmowania poważnych decyzji praktycznych" - podkreślał prymas Węgier.

Przeżywany obecnie na Węgrzech Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ma szczególne znaczenie w kontekście przewodnictwa tego kraju w Unii Europejskiej.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ekumeniczny początek węgierskiej prezydencji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.