Biskupi Europy i Ameryki odwiedzą Jerozolimę

Biskupi Europy i Ameryki odwiedzą Jerozolimę

KAI / ad
Ziemia Święta...
Ziemia Święta...
Ziemia Święta...
Ziemia Święta...
Ziemia Święta...
Ziemia Święta...
Ziemia Święta...

ZOBACZ TAKŻE

W dniach 9-13 stycznia doroczną wizytę w Izraelu i na Terytoriach Palestyńskich złoży ok. 30-osobowa delegacja biskupów i przedstawicieli instytucji kościelnych z Europy i Ameryki Północnej. Organizatorem tego spotkania jest Koordynacja Konferencji Biskupich na rzecz Kościoła Ziemi Świętej i Zgromadzenia Biskupów Katolickich Ziemi Świętej (HLC 2011).

 

Spotkanie rozpocznie się w niedzielę 9 stycznia pielgrzymką członków delegacji nad Jordan, skąd udadzą się oni następnie do Jerycha. W kolejnych dniach goście podejmować będą takie zagadnienia, jak codzienny ekumenizm w Jerozolimie; wolność religijna w Izraelu i Palestynie; prace Stałej Komisji Dwustronnej Stolica Apostolska-Izrael; dialog międzyreligijny z islamem i judaizmem; wychowanie do dialogu w szkołach hebrajskich i palestyńskich; miłość jako środek dialogu i świadectwa; życie osób konsekrowanych w Ziemi Świętej a pielgrzymi oraz narzędzia pokoju i pojednania. Wprowadzenia do poszczególnych tematów przygotowali sprawozdawcy-eksperci.

 

Program pobytu delegacji przewiduje również wiele czasu na modlitwę i spotkania z miejscowymi wspólnotami wiernych. Na zakończenie 13 stycznia uczestnicy całego przedsięwzięcia wezmą udział w liturgii, której w bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie przewodniczyć będzie łaciński patriarcha Jerozolimy abp Fouad Twal, po czym przewidziana jest konferencja prasowa.

 

Radę Konferencji Biskupich Europy (CCEE) reprezentować będzie przewodniczący episkopatu Albanii abp Rrok Mirdita. Oprócz uczestników z Europy i Ameryki oraz miejscowych hierarchów w spotkaniach wezmą udział także nuncjusz apostolski w Izraelu i na Cyprze oraz delegat apostolski w Jerozolimie i Palestynie abp Antonio Franco i kustosz Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa OFM.

 

Dzieje wizyt przedstawicieli Kościoła z Europy i Ameryki w Ziemi Świętej sięgają połowy lat dziewięćdziesiątych; zapoczątkowała je współpraca episkopatu Stanów Zjednoczonych z Kościołem na tym terenie wokół przyszłości Jerozolimy. W 1997 biskupi amerykańscy poprosili episkopaty ze Starego Kontynentu o wspólne działania na rzecz wsparcia Kościoła w Ziemi Świętej i w rok później powstała HLC, która zaczęła organizować wizyty solidarności na te obszary. Sekretarzem tej instytucji jest dr David Ryall z Konferencji Biskupów Anglii i Walii.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~teresa 18:18:36 | 2011-01-07
Każdy chyba nosi w sobie Ziemię Świętą.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?