Caritas: 900 tyś. zł na aktywizację bezrobotnych

Bezdomni, długotrwale bezrobotni a także wychodzący z uzależnień mieszkańcy województwa podlaskiego, wezmą udział w warsztatach zawodowych zorganizowanych przez Caritas Archidiecezji Białostockiej. Kursy mają pomóc im w znalezieniu pracy.

 

Projekt sfinansowany został ze środków unijnych. Caritas Archidiecezji Białostockiej otrzymała na ten cel z unijnego programu Kapitał Ludzki ponad 900 tys. zł.

Jak poinformował PAP Marcin Kruhlej z Caritas Archidiecezji Białostockiej, obecnie trwa nabór uczestników. Szkolenia dla dwudziestu osób będą trwały 1,5 roku i wezmą w nich udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni z powiatu białostockiego oraz Białegostoku. Będzie to: dziesięć osób bezdomnych, sześć długotrwale bezrobotnych i cztery wychodzące z uzależnień.

Podkreślił, że bardzo ważna jest pomoc wykluczonym społecznie - "aby przez naukę zawodu przywrócić je do normalnego życia".

Uczestnicy wezmą udział w warsztatach: remontowo-budowlanych, rękodzielniczych, ekologiczno-ogrodniczych i gastronomiczno-hotelarskich. Otrzymywać będą także zasiłek.

Kruhlej dodał, że uczestnicy otrzymają również pomoc psychologów i opiekę tzw. coachów, czyli trenerów, którzy mają dawać im wsparcie, poznać sytuację uczestnika poprzez spotkania z nim w miejscu zamieszkania, jak również pomagać, np. w sprawach urzędowych.

Dodatkowo, uczestnicy projektu będą wysyłani na płatne praktyki do różnych firm, dzięki którym - jak powiedział Kruhlej - będą mogły potem łatwiej znaleźć pracę. Inną możliwością zatrudnienia będzie założenie przez uczestników spółdzielni socjalnej.

Szkolenia zawodowe odbywać się będą w Centrum Integracji Społecznej, placówce wspierającej osoby wykluczone społecznie, która rozpocznie swoją działalność w marcu, w Czarnej Białostockiej koło Białegostoku.

Podobny projekt zorganizowany przez białostocki Caritas odbył w zeszłym roku. Skierowany był do 30 bezdomnych i długotrwale bezrobotnych mężczyzn, którzy przez pół roku brali udział w kursach zawodowych z zakresu prac remontowo-budowlanych. W ramach projektu remontowali także budynek centrum.

Podsumowując ten projekt Kruhlej powiedział, że obecnie trzy osoby znalazły legalną pracę, kilka pracuje nadal przy remoncie centrum. Dzięki utrzymywaniu kontaktu z uczestnikami Caritas wie, że kilku z nich znalazło pracę, ale w tzw. szarej strefie. Dodał, że dużą rolę odegrali w projekcie trenerzy, którzy nie tylko pomagali w załatwianiu spraw urzędowych, ale także przy znalezieniu pracy.

W obecnym projekcie, aby był skuteczniejszy, mają być przeprowadzane z chętnymi rozmowy na temat ich motywacji do znalezienia pracy, co ma być jednym z głównych wyznaczników przy naborze. Kruhlej podkreślił, że do poprzedniego projektu przyjmowano wszystkich, a w jego trakcie okazywało się, że wielu mężczyzn "odpadło czy to z powodów alkoholowych, czy słabej motywacji lub innych problemów socjalnych".

Atutem obecnego projektu ma być też długość jego trwania - 1,5 roku, a także kompleksowa pomoc m.in. psychologa, coacha i doradcy zawodowego.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~berkowo 13:47:12 | 2011-01-05
"900 tys." - tak się pisze. Proszę to poprawić,bo dzieciaki czytają. 
Aktywizacja i doradztwo to świetny pomysł. Może trzeba go realizować w szerszym zakresie, nie tylko wśród bezrobotnych ? Wspierajmy się. ;)

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook